Kryteria dobrego MLM cz.1

Ofert firm MLM jest coraz więcej i mało tego – każda nowa firma MLM szczyci się tym, że oni są lepsi od tego starego MLM o coś tam. „My jesteśmy tacy jak A ale lepsi bo …” i tak się przecigaja jedni z drugimi. Ludzie przygladając się, bardzo często kandydaci zainteresowani nawiązaniem współpracy, przyglądają się temu chaosowi i nic dziwnego – tracą orientację. W tym poście spróbuję szybko przedstawić podstawowe kryteria dobrego MLM.

1) Wieloletnia dzialalność. Wszyscy wiemy, że w dzisiejszych realiach rynkowych trudno jest przetrwać pierwsze 5 lat działalnosci, 10 lat na rynku to już nie lada osiągnięcie. Jak mawiali nasi dziadkowie: ilość popełnionych błędów daje doświadczenie, a wyciąganie wniosków z tych błędów daje mądrość. Zatem należy nawiązywać współpracę z firmami które niejedno przeszły,najlepiej takimi, których właścicielami jest już drugie lub trzecie pokolenie. Istotą rzeczy jest przejąć doświadczenie od dziadków i tchnąć w nie ducha młodości i realia obecnych czasów. Próżne, wg mnie, jest promowanie typu „jesteśmy młodym dynamicznym zespołem” – młodym znaczy mało doświadczonym, dynamicznym – znaczy idącym ostro do przodu ale z niebezpieczeństwem przypieprzenia z impetem w drzewo. Ta zasada, w mojej ocenie, nie ima się tylko branży MLM, lecz także każdej współpracy na rynku.

2) Działanie zgodne z przepisami prawa zarówno lokalnego jak i UE. Bardzo dużo MLM działa na granicy prawa. Będąc MLM-owcem od 1997 roku, związanym cały czas z jedną tylko firmą, miałem okazję być zapraszany na różne prezentacje. Co tam sie dzieje ! W rozmowie z jednym z przedsiębiorców związanym z firmą o nazwie dwuliterowej, zapytawszy go czy ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, uzyskałem odpowiedź, że nie. Nadmienię, ze ów kolega chwalił się bardzo osiągnięciem ostatniego poziomu w tabeli premii tamtejże firmy, również jakimiś tam dochodami. Proszę mi wybaczyc cynizm w stwierdzeniu „jakimiś tam”, lecz na ostatnim poziomie tabeli zarobki sięgające ledwo co 2000 zł miesięcznie to trochę śmiech na sali. Chwalił się, że doszedł do tego poziomu w niecały rok. Cóż, wolny wybór. Lepiej jest chyba popracować 5 lat i mieć powyżej 10.000 zl miesięcznie niż po niecałym roku ledwie 2000. Wszak za 2000 zł trudno utrzymać rodzinę. Wracając do rejestracji działalnosci gospodarczej. Ów kolega powiedział mi, że u niego w grupie stosuje się taki oto mechanizm: starter biznesowy kosztuje 100 zł. Jego bonus wynosi powiedzmy 1000 zł za dany miesiąc. Firma MLM, z którą on współpracuje, nie moze wypłacić mu bonusu ponieważ nie ma on rejestracji działalności gospodarczej. Jego bonus wypłacany jest więc … uwaga …. werble …. – w starterach ! Czyli dostaje od firmy 100 starterów, o wartości 100 zł każdy. Lecz, żeby zamienić te startery na gotówkę, za którą kupi chleb lub zatankuje samochód, musi on zasponsorować 100 osób w następnym miesiącu – inaczej piniendzy ni ma ! Nie wiem kto tam ten sposób wymyślił, czy firma, czy jego liderzy. Nie jest to istotne ! Faktem jest jedno – jeśli chcesz zarabiać w Polsce legalnie pieniądze jako samozatrudniony musisz mieć zarejestrowaną dzialalność. Każde inne działanie narusza prawo. Koniec i kropka.
To be continued …

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • Anonimowy

  firma firmie nie jest równa, co najważniejsze w MLM to rozwój i tego nikt nie podważy, ponieważ każda firma ma ciekawy program, przy każdej człowiek jest w stanie się rozwinąć.
  Faktem oczywiscie jest, że wielu networkowców pochodzi z Amway, który niewątpliwie ma jedne z najlepszych szkolen na swiecie!!!
  Więc zazwyczaj ludzie wprowadzający produkt w innej, nowej firmie mają juz korzenie, pytanie tylko czy są solidne.
  Co do nowych firm to sie zgodze, że wchodza na rynek i oferują produkt który jest najlepszy – to chyba oczywiste, zwlaszcza, że firm oferujących pyszne i zdrowe soczki jest troche, a w Stanach jeszcze więcej, jedynie śmiać się chce, gdy jedna z takich firm którą miałem okazje poznać, zaczęła budować struktura, zanim jeszcze weszła na rynek i wprowadziła produkt, na dodatek argumentując, że czeki które oferuje liderom są najwyższe z caaałej branży !!!
  WOW, jedynie co powiem to tyle, ze tego typu firmy wzoszą się szybko i jednoczesnie szybko spadają…

  Koniec koncem, co do okresu czasu bycia firmy na rynku, to oczywiste jest ze to sie bierze pod uwage i jest jak najbardziej plusem, aczkolwiek branza MLM sie rozwija i dopiero nabiera tempa tj, wkracza w faze Shake Out(MOMENTUM) więc przypuszczać można, że firmy będą powstawać jak grzyby po deszczu, pytanie tylko z jakim produktem wchodzić bedą na rynek…?
  Witaminy, soczki, produkty czystści etc. są popularne, ale czy dalej na topie???

  W przeciągu najbliżyszych kilku lat kluczową rolę będzie odgrywać przede wsyzstkim produkt, a w szczególności jego atrakcyjność i ogólne zainteresowanie nim.

  Jedno wiem, że branża ta niesamowicie szybko sie rozwija i jest w niej przyszlość…

  Wystarczy tylko wybrać pręznie rozwijającą się firme z atrakcyjnym produktem i systemem szkolenia i do dziela ludzie…
  ZUS o was nie zadba 😉

  good luck !!!

  K.J.
  GG – 4460661

 • Pingback: Świetlana przyszłość i spokojna starość @ Wojciech Stępkowski blogsite()

 • Rafał Kochanecki

  Możesz mi napisać czy dokładnie takie informacje dostałeś na tej prezentacji ? Pozdrawiam.