Kryteria dobrego MLM cz.1

Ofert firm MLM jest coraz więcej i mało tego – każda nowa firma MLM szczyci się tym, że oni są lepsi od tego starego MLM o coś tam. „My jesteśmy tacy jak A ale lepsi bo …” i tak się przecigaja jedni z drugimi. Ludzie przygladając się, bardzo często kandydaci zainteresowani nawiązaniem współpracy, przyglądają się temu chaosowi i nic dziwnego – tracą orientację. W tym poście spróbuję szybko przedstawić podstawowe kryteria dobrego MLM.

1) Wieloletnia dzialalność. Wszyscy wiemy, że w dzisiejszych realiach rynkowych trudno jest przetrwać pierwsze 5 lat działalnosci, 10 lat na rynku to już nie lada osiągnięcie. Jak mawiali nasi dziadkowie: ilość popełnionych błędów daje doświadczenie, a wyciąganie wniosków z tych błędów daje mądrość. Zatem należy nawiązywać współpracę z firmami które niejedno przeszły,najlepiej takimi, których właścicielami jest już drugie lub trzecie pokolenie. Istotą rzeczy jest przejąć doświadczenie od dziadków i tchnąć w nie ducha młodości i realia obecnych czasów. Próżne, wg mnie, jest promowanie typu „jesteśmy młodym dynamicznym zespołem” – młodym znaczy mało doświadczonym, dynamicznym – znaczy idącym ostro do przodu ale z niebezpieczeństwem przypieprzenia z impetem w drzewo. Ta zasada, w mojej ocenie, nie ima się tylko branży MLM, lecz także każdej współpracy na rynku.

2) Działanie zgodne z przepisami prawa zarówno lokalnego jak i UE. Bardzo dużo MLM działa na granicy prawa. Będąc MLM-owcem od 1997 roku, związanym cały czas z jedną tylko firmą, miałem okazję być zapraszany na różne prezentacje. Co tam sie dzieje ! W rozmowie z jednym z przedsiębiorców związanym z firmą o nazwie dwuliterowej, zapytawszy go czy ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, uzyskałem odpowiedź, że nie. Nadmienię, ze ów kolega chwalił się bardzo osiągnięciem ostatniego poziomu w tabeli premii tamtejże firmy, również jakimiś tam dochodami. Proszę mi wybaczyc cynizm w stwierdzeniu „jakimiś tam”, lecz na ostatnim poziomie tabeli zarobki sięgające ledwo co 2000 zł miesięcznie to trochę śmiech na sali. Chwalił się, że doszedł do tego poziomu w niecały rok. Cóż, wolny wybór. Lepiej jest chyba popracować 5 lat i mieć powyżej 10.000 zl miesięcznie niż po niecałym roku ledwie 2000. Wszak za 2000 zł trudno utrzymać rodzinę. Wracając do rejestracji działalnosci gospodarczej. Ów kolega powiedział mi, że u niego w grupie stosuje się taki oto mechanizm: starter biznesowy kosztuje 100 zł. Jego bonus wynosi powiedzmy 1000 zł za dany miesiąc. Firma MLM, z którą on współpracuje, nie moze wypłacić mu bonusu ponieważ nie ma on rejestracji działalności gospodarczej. Jego bonus wypłacany jest więc … uwaga …. werble …. – w starterach ! Czyli dostaje od firmy 100 starterów, o wartości 100 zł każdy. Lecz, żeby zamienić te startery na gotówkę, za którą kupi chleb lub zatankuje samochód, musi on zasponsorować 100 osób w następnym miesiącu – inaczej piniendzy ni ma ! Nie wiem kto tam ten sposób wymyślił, czy firma, czy jego liderzy. Nie jest to istotne ! Faktem jest jedno – jeśli chcesz zarabiać w Polsce legalnie pieniądze jako samozatrudniony musisz mieć zarejestrowaną dzialalność. Każde inne działanie narusza prawo. Koniec i kropka.
To be continued …

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)