MLM – społeczność w której zarabiasz

Można powiedzieć: jak grzyby po deszczu powstają wszelkiej maści społeczności internetowe, fora dyskusyjne. Jednym słowem – miejsca na internecie, gdzie różni ludzie wymieniają się niezliczoną ilością informacji na nieskończenie wiele tematów. Po prostu żywi ludzie siedzą przed monitorami, z laptopami na kolanach i netbookami i piszą, blogują twittują i blipują.
Jest tylko jeden problem w tym wszystkim: żadna forma społeczności internetowej nie daje możliwości odnoszenia korzyści swoim uczestnikom, oprócz bycia częścią danego forum. Od jakiegoś czasu nasuwa mi się, od niedawna mówię tę myśl podczas moich transmisji online, spotkań biznesowych i warsztatów przedsiębiorczości, porównanie pod kątem odnoszenia korzyści przez uczestników mediów społecznościowych versus przedsiębiorców MLM.
Otóż, MLM jest niczym innym jak społecznością w internecie (zakładam, choć nie jestem pewien do końca, że większość mlm-ów jest obecna w sieci). MLM jest społecznością z tą różnicą, że każdy uczestnik jakiegokolwiek systemu MLM, ma szansę na zarabianie dzięki byciu w niej.
To jest idea, którą można zobrazować przykładem: wyobraź sobie że NK, Facebook czy inny portal społecznościowy dzieli się z Tobą pieniędzmi, które zarabia na reklamach. Wszak, gdybyś nie był zarejestrowany na NK, Ty i ponad 13 mln innych osób, NK nie miała by racji bytu, nieprawdaż ? Jak mówią: no client no company.
Każdy zdrowy system MLM stanowi społeczność, w której, dzięki temu, że w niej jesteś, możesz zarabiać i czerpać inne profity. Tego nie daje fakt bycia na NK, Fecebook czy innych.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • http://lembol.wordpress.com/ Lembol

  Sam fakt „bycia” w jakimkolwiek systemie MLM nie gwarantuje dochodu. To jest biznes i jak sama nazwa wskazuje, trzeba działać, żeby zarabiać.

  Inną kwestią jest sposób działania i koszta, jakie się z tymi działaniami wiążą.

 • http://www.mitura.net Piotr Mitura

  Przed pojawieniem się korporacji MLM w internecie, nie było mowy o porównaniu do Facebook czy NK. Ale dziś, kiedy większość (jeśli nie wszystkie) korporacje zajmujące się marketingiem wielopoziomowym swoją obecność w internecie zaznaczają dosyć mocno – porównanie przedsiębiorców zrzeszonych wokół tego typu firm, do społeczności internetowej jest jak najbardziej na miejscu. Oprócz możliwości generowania dochodu z racji bycia członkiem takiej społeczności – którą to sprawę poruszył Wojtek – jest jeszcze jedna kwestia o której warto wspomnieć. Chodzi mi mianowicie o relacje. Relacje łączące osoby tworzące daną społeczność. W tradycyjnych portalach społecznościowych, jak Facebook, Nk czy Myspace ludzie najczęściej komunikują się TYLKO drogą elektroniczną. Członkowie nowej jakości społeczności internetowych – bo tak nazywam te tworzone przez MLMowców – elastycznie łączą komunikację przez Internet z tradycyjną, face to face. A to jest swego rodzaju inkubator, który daje możliwość stworzenia fantastycznych relacji międzyludzkich. Nie wiem czy każda grupa działająca w obrębie MLM tak działa, swoje spostrzeżenia opisałem na podstawie Yager Group, a ściślej ludzi skupionych wokół FONF (Focused On Freedom)

 • admin

  Tak tak Łukasz, oczywiście że bycie nie oznacza dochodu. Mi chodziło li tylko o samą ideę. Będąc na jakiejkolwiek społeczności nie masz możliwości zarabiania. Będąc w jakimkolwiek MLM taka możliwość jest. Chodzi mi o porównanie takie jak konsument vs prosument.

 • http://lembol.wordpress.com/ Lembol

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą do końca.

  Faktycznie sama przynależność do określonej społeczności nie daje możliwości zarabiania pieniędzy. Ale co innego, gdy ludzie skupieni w okół określonej społeczności wiedzą czym się zajmujesz, co więcej, część z nich potrzebuje tego, co masz do zaoferowania.

  Można zmienić tą postać rzeczy w bardzo prosty sposób: z biernego uczestnika społeczności stać się aktywnym. Innymi słowy stać się liderem – człowiekiem, za którym podążają inni, zamiast człowiekiem, który podąża za innymi.

  To subtelna, ale jakże ważna różnica.

 • admin

  Łukasz, jeszcze raz: w tym poście chodzi mi o proste porównanie social media do MLM, porównanie czego nie dają jedne a co dają drugie i tyle ! Bez głębszych analiz. Natomiast, naprawdę czuję się wyróżniony, że tak aktywnie komentujesz mojego bloga, dziękuję, naprawdę dziękuję !

 • http://lembol.wordpress.com/ Lembol

  Nie ma za co. Zawsze chętnie podejmuje się dyskusji. Zwłaszcza w tematach, które mnie żywo interesują.

  Wracając do Twoich przemyśleń, to chciałbym zaznaczyć, że dokładnie rozumiem co masz na myśli i właśnie dlatego powiedziałem co powiedziałem.

 • Pingback: MLM ? społeczność w której zarabiasz | Blog MLM()

 • Pingback: PIOTR MITURA BLOGSITE » prof. Zbigniew Rek w Lublinie 17.05.2010r.()