Webinar – co to takiego jest ?

Około 8 miesięcy temu dowiedziałem się po raz pierwszy co to jest za wynalazek ten „webinar” Zacząłem posługiwać się webinarami w swojej codziennej pracy biznesowej od około 2 miesięcy. Teraz, gdy biegle używam webinarów, prowadząc je dla moich współpartnerów biznesowych, codziennie odkrywam ich potęgę. I jak to zwykle bywa, w rzeczach oczywistych dla mnie, przestałem rozumieć moich bliźnich. Otóż, dzisiaj się na tym złapałem, bardzo zaczęło mnie dziwić, że ktoś pojęcia „webinar” może jeszcze nie znać. Myślę sobie – Wojtek, hola, hola, wstrzymaj wodze ! To, że ty się tym biegle posługujesz, nie znaczy, że cały świat musi mieć taki sam poziom wiedzy jak twoja. Taka już słabość choleryka, do czego się przyznaję wszystkim, przyjmować oczywiste to co sam rozumiem, nie bacząc na innych. Dlatego, w tym wpisie tłumaczę czym jest ów tajemniczy „webinar”.
To słowo to połączenie dwóch słów, nie będę chyba odbiegać daleko od prawdy, gdy powiem, że słowa tego nie było jeszcze lat kilka wstecz w słowniku języka angielskiego. „Web” od „www”, czyli „world wide web” – po prostu „internet” w wolnym tłumaczeniu oraz „inar” od „seminar” – seminarium, złączyły się razem i dały „webinar”.
W praktyce to nic innego tylko internetowa prezentacja. Prezentacja, gdzie mamy jednego prezentera, posługującego się przygotowaną prezentacją typu power point przy omawianiu dowolnego tematu. Do webinaru, na platformie Cytrix (www.gotowebinar.com) może jednorazowo podłączyć się do 1000 uczestników. Uczestnicy mogą zadawać pytania w formie czatu, jak również, będąc dopuszczonym przez organizatora, zadawać pytania głosowo. Organizator może także zapraszać innych współtwórców prezentacji, którzy za pośrednictwem telefonu (tylko na rynku USA w omawianej platformie) mogą wdzwaniać się na ów webinar i być współtwórcami prezentacji.
Zaletą tego typu komunikacji jest niewątpliwie zmniejszenie do minimum kosztów spotkania ze współpartnerami w biznesie oraz przedstawienie tematu ludziom z całego świata w jednym czasie. System jest tak skonstruowany, że sam wysyła przypomnienie o nadchodzącym spotkaniu, przy parametrach ustawionych przez organizatora. Pozwala na zapis prowadzonego spotkania, które można umieścić „do powtórzenia” – np, na stronie www. Koszt, po miesięcznym okresie free to 99 USD/mieś za możliwość prowadzenia webinarów (do 1000 uczestników jednorazowo) oraz 49 USD/mieś za dostęp do systemu tzw. gotomeeting. Ten drugi pozwala na prowadzenie mniejszych spotkań (do 15 uczestników). Polskiego odpowiednika systemu nie znalazłem. System firmy Citrix, testowany przeze mnie, działa mega stabilnie, jest bardzo intuicyjny i rozbudowany. Wydaje się być doskonałym narzędziem do budowania własnej firmy opartej o system MLM.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)