Koszty szkoleń

Ten wpis publikuję celem porównania oferty szkoleniowej serwowanej w systemach MLM versus szkolenia „z zewnątrz”. Do napisania postu zostałem zainspirowany przypadkiem, kiedy natknąłem się na pakiet warsztatowy Piotra Tymochowicza, którego pierwszy, dwudniowy warsztatowy moduł „Komunikatu Relacyjnego” kosztuje 1400 zł. Owszem, Piotr Tymochowicz jest polskim liderem w kreowaniu wizerunku i jego szkolenia na pewno uczą wysokiego poziomu skuteczności, więc też muszą kosztować. W systemach MLM jednak, wiedza jest podobna i o wiele tańsza. „Taniość” szkoleń w MLM na pewno wynika z faktu, iż więcej osób z nich korzysta, a o równie wysokim poziomie świadczy fakt, iż są prowadzone przez praktyków, czyli ludzi, którzy w danym MLM-ie legitymują się po prostu dużym sukcesem. Mogę podać przykład szkolenia, w którym miałem przyjemność uczestniczyć wczoraj i kosztowało całe 50 zł. Głównym speakerem była para przedsiębiorców z USA: Tiffany i Leo Jesudian. Arcyciekawi ludzie, wcześniej mający ogromny sukces w kwadrancie „S” Kiyosakiego, czyli samozatrudnieniu. Leo był biznesmenem operującym w biznesie tekstylnym, osiągnął w nim niekwestionowany sukces. A jednak … a jednak zajął się współpracą z Amway Global, w systemie edukacyjnym Yager Group. Jadąc na to szkolenie zadawałem sobie pytanie dlaczego ? Dlaczego tacy ludzie również zaczynają działać w tego typu biznesie ? Dostałem odpowiedź. Po prostu kwadrant „S” – samozatrudnienie nie jest sielanką lecz ciężką pracą z ogromnym ryzykiem. Co obserwuję obecnie ? Tak jak w USA, czy Europie zachodniej zaczyna w Polsce panować swojego rodzaju moda na MLM, jeszcze bardziej moda na Amway – a to dlatego, że Amway Global jest najstarszą kompanią tego typu (50 lat) oraz kreującą jedne z największych obrotów w branży (ponad 8 mld USD w roku 2008). Tutaj obszerne zestawienie największych firm MLM na świecie. Widzimy więc, że całe rzesze osób szkolą się w obszarze tak zwanych umiejętności miękkich, czyli budowania relacji z innymi ludźmi, posiadanie takiej wiedzy staje się po prostu coraz bardziej niezbędne. Ci, którzy nie działają w MLM, przykro mi to pisać, wiele tracą, bo za konieczną wiedzę muszą o wiele więcej płacić.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • http://www.mitura.net Piotr Mitura

  Po pierwsze seminarium w Warszawie było bardzo niekonspirujące i kształcące. Za taką wiedzę cena biletu jest śmiesznie śmieszna…No nawet prześmieszna rzekłbym. Czytam Twój wpis już chyba 4 raz i za każdym razem jak go czytam rodzi się w mojej głowie pomysł. Mam nadzieję że niedługo dojrzeje a jego owoce udostępnię na swoim blogu. Wojtek znów mnie inspirujesz 🙂

 • Tomasz Telej

  Wojtku zgadzam się z Tobą w 100%, wiedza którą zdobyłem w systemie edukacyjnym Yager Group dała mi dobry start w biznesie klasycznym. Co więcej,doświadczenie które uzyskuje w MLM a dokładnie we współpracy z Amway Corporation wykorzystuje w prowadzeniu firmy. Dlaczego? ponieważ praca w MLM wiąże się ze współpracą z ludźmi a to jest największa sztuka w biznesie. Relacje z pracownikami są tak samo ważne jak z klientami czy kontrachentami. System Dextera poprostu uczy jak być dobrym przedsiębiorcą. Cieszę się, że mam okazję uczestniczyć w tym systemie szkoleniowym, ponieważ mam dostęp do praktyków, Diamentów systemu Yagera, ludzi, którzy odnoszą sukces w biznesie.

 • http://lembol.wordpress.com Łukasz Wyrębek

  Nie należę do Grupy Yagera, ale grupa z którą współpracuję działa podobnie.

  Co do kosztów szkoleń, no cóż… Wielokrotnie podkreślam, że mógłbym zorganizować darmowe szkolenie dla swoich ludzi, ale w zamian za to oczekiwałbym świetnych wyników. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak ogromne to koszta wynająć salę na 1000 osób, zwłaszcza w prestiżowych hotelach w stolicy.

  Nie robię tego jednak, ponieważ nikogo nie zatrudniam. Każdemu z nas powinno w równym stopniu zależeć na tym, aby jak najwięcej wiedzy o tym biznesie zdobywać, aby się po prostu rozwijać. Czy to czyni te szkolenia drogimi? Śmiem powątpiewać.

  Pamiętam jakiś czas temu przeglądałem info o zjeździe grupy Allegro. Koszt uczestnictwa w dwudniowym seminarium, które de facto odbywało się w weekend, to około 1000zł + wyżywienie i nocleg na swój koszt. Spotkanie to cieszyło się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Czego nauczyli się uczestnicy? Zapewne sposobów na to, jak zarobić za pośrednictwem Allegro.

  Czego my uczymy się na seminariach Amway oraz naszych grup? Jak zarobić dzięki współpracy z Amway i naszymi grupami. Jakie są koszta takich szkoleń? Prawdę mówiąc jest to kwota nie przekraczająca 1/3 powyższej ceny. Ale oczywiście dla każdego pieniądz ma inną wartość…

 • Jarek

  Witaj Wojtku
  Dzięki za odnośnik do zestawienia firm – po tym wyraźnie widać, że mlm to potęga, którą warto docenić.
  Pozdrawiam.