Korporacje szkolą online

Są dwa podstawowe elementy prowadzenia biznesu, każda branża przedsiębiorczości się nimi charakteryzuje: obrót produktami i usługami oraz budowanie zespołu – pracowników, współpracowników lub po prostu zespołu partnerów biznesowych, gdzie każdy, odrębnie, prowadzi swoje przedsiębiorstwo.

Wiadomo, by móc efektywnie kreować wzrost i rozwój, potrzebne są zródła wiedzy i szkolenia w obu wymienionych wyżej płaszczyznach. W branży MLM, jak zawsze, znajdują zastosowanie nowinki techniczne. Od ponad roku czasu obserwuję lawinowo wzrastającą popularność szkoleń prowadzonych przez internet tak zwanych webinarów. Kilka platform do tego celu opisywałem tutaj. Sytuacja, gdzie jako lider możesz dzielić się wiedzą, a każdy ze słuchaczy siedzi u siebie w domu przed komputerem i popijając kawkę uczy się, jest niemalże doskonała. Nie musisz jeździć, inwestować cennych godzin swojego czasu, załatwiać sal szkoleniowych i wydawać ogromnych kwot pieniędzy. To możesz robić jako lider zespołu – szkolić bez wychodzenia z domu.

Możliwości są, ale do tej pory, wydaje się, nie były dostrzegane przez korporacje, które nie postrzegały szkoleń w nietradycyjny sposób za atrakcyjne.
Zmieniło się ! Lider sprzedaży bezpośredniej i MLM, Amway Global i jego oddział Amway Polska, uruchamia swoje szkolenia online już dzisiaj. Dla partnerów biznesowych i Przedsiębiorców Amway została uruchomiona platforma tzw. Web Live. W cyberprzestrzeni pracownicy – trenerzy Amway, od 21 czerwca 2010 będą uczyć przez sieć o produktach i technikach sprzedaży.

Tutaj nasuwa się myśl – już chyba łatwiejszego dostępu do wiedzy być nie może ! Siadasz przed komputerem, możesz nawet być na łące, odpalasz internet i … masz wsparcie. Z jednej strony uczy cię twój lider, z drugiej firma, której jesteś partnerem. Biznes naprawdę stał się globalny i tzw. „home based” (prowadzony z domu). Bardzo chętnie dowiem się o innych firmach Direct Selling / Multi Level Marketing, które, tak jak Amway, wykorzystują najnowsze technologie do rozwoju. Pisz o tym w komentarzu.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)