Samodyscyplina

Do napisania tego wpisu zainspirowało mnie nagranie Briana Tracy pod tym samym tytułem. Ten światowej sławy autorytet stawia samodyscyplinę na piedestale osiągania sukcesu. Gdy słuchałem po raz pierwszy szkolenia, niemal przez cały czas jego trwania słyszałem, oprócz głosu Briana w słuchawkach mojego mp3, głosy ludzi z mojego otoczenia, ludzi, których znam bardziej lub mniej ale jednak wiedzą oni czym ten Wojtek się zajmuję. Co słyszałem oprócz Briana, zapytasz ? Niemal wszyscy, jak jeden mąż mówili: no nie wiem jak ty tak możesz robić tyle rzeczy na raz, jak możesz robić i to i tamto ? Skąd bierzesz na to chęci i tę samodyscyplinę ? Spieszę tutaj z wyjaśnieniem, że Wojtek nie jest mistrzem samodyscypliny, przynajmniej w jego pojęciu, do doskonałości wiele mu jeszcze brakuje. Owszem stara się on żyć według wcześniej zaplanowanego kalendarza ale do doskonałości jeszcze długa droga. Nie o Wojtku będziemy rozprawiać teraz !

Nasuwa mi się jeden wniosek – samodyscyplinę ma każdy tylko do nas należy wybór, kto ci tę samodyscyplinę narzuca ? Ty sam czy ktoś inny. Niestety, większość ludzi całe życie spędza na realizowaniu dyscypliny narzuconej ze zewnątrz. Realizują plan kogoś innego: czy to jest pracodawca – przychodzą na określoną godzinę i do określonej muszą pracować, jeśli nie czas pracy jest jednostką rozliczeniową to rozlicza się ich z powierzonych zadań, albo klienta – jeśli jest to samozatrudnienie.

Tak czy inaczej ludzie myślą, że są wolni, a jednak do wolności, prawdziwej wolności daleka droga. Mają narzucony z zewnątrz rytm życia. Nie w ich ręku leży decyzja ! Inaczej jest w przypadku „prawej strony” kwadrantu Kiyosakiego. Tutaj, owszem pierwszym krokiem wcale nie łatwym, jest umiejętność narzucenia sobie samodyscypliny. Efekt końcowy ? – wolność i niezależność. Możliwość w pełni i stu procentowa kontrola nad tym kim jestem, po prostu.

Jak to powiedział Kopmeyer, którego Brian Tracy cytuje: „abyś mógł osiągnąć sukces w dowolnej dziedzinie musisz TYLKO zrobić 3 rzeczy: musisz zrobić to co ma być zrobione, w czasie w jakim to ma być zrobione, bez względu na to czy ci się to podoba czy nie !” Prawda, że proste ?!

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)