Zasada Raka

Niedawnymi czasy Łukasz Wyrębek na swoim blogu opublikował wpis, który wywarł niemałe wrażenie nie tylko na mnie. Maciej Maciejewski, naczelny redaktor Network Magazyn docenił wartość merytoryczną wpisu co doprowadziło do publikacji w jego periodyku. Trudno się dziwić – Zasada Byków stosuje się nie tylko w biznesie typu MLM, biznesie klasycznym, ale ogólnie w życiu.

Tak jak to w przyrodzie bywa – każda rzecz czy każde prawo, dla zachowania constans, ma swoje przeciwieństwo. Taką „ciemną stroną księżyca” dla Zasady Byków jest Zasada Raka. Tak naprawdę, na prostą logikę widać, że Zasada Byków i Zasada Raka determinuje fakt czy zmierzamy ku porażce czy do sukcesu. Najprościej rzecz ujmując, Zasada Byków to daleko posunięta umiejętność budowania zespołu i bycia przywódcą. To umiejętność generowania poczucia wsparcia wewnątrz drużyny, budowania wizerunku całkowitej integralności.
Czym jest zatem tytułowa Zasada Raka ? To odwrotność Zasady Byków.

Onegdaj, gdy zaczynałem swoją przygodę z przedsiębiorczością usłyszałem historię, która na tyle mnie zaintrygowała, że postanowiłem sprawdzić jej autentyczność. Kupiłem w sklepie zoologicznym 3 raki (kraby mogą być użyte zamiennie), włożyłem je do niskiego wiaderka. Co się dziać zaczęło ? Jeden z raków zobaczywszy brak pokrywki nad jego głową zaczął manewr ucieczki z pojemnika. Misterny plan zakończył by się sukcesem (wiaderko było niskie) gdyby nie jego bardzo wysoce kreatywny kolega, który postanowił zrobić to samo i właziwszy na swojego pobratymca, licząc na łatwiznę „pojechania na kimś”, strącił ich obu w dół. Trzeci skorupiak, gdy dostrzegł żywy pomost do wolności, jaki stanowiły skorupy jego 2 kolegów ustawione niczym schody, po których tylko trzeba wejść, rzucił się na nich i … trzej polecieli w dół. Zaczął znowu pierwszy, potem drugi i tak dalej. Gdybym nie przerwał im tej zabawy po godzinie czasu i nie postanowił oddać tam skąd raki przyniosłem, proces wzajemnej „motywacji” trwałby w nieskończoność.

Jaka konkluzja ? Raki zachowują się po raczemu, a ludzie niestety przejęli te zachowania na siebie. Ile razy słyszy się wokół stwierdzenia: „nie bierz się za to”, „nie wyjdzie ci”, „zostaw to – przecież masz stabilne zatrudnienie”, „po co ci to”, „co powiedzą na to inni” … I obojętnie czy zaczynasz MLM, biznes klasyczny, uprawianie sportu, czy cokolwiek, co by różniło ciebie od reszty społeczności w której się znajdujesz, ktoś wchodzi na ciebie jak ten rak na drugiego raka i ściąga w dół do parteru.

Czy więc twoje życie będziesz opierać na Zasadzie Byków ? Czy poddasz się zachowaniom raków. Czy będziesz szukać środowiska, które daje ci motywację i wsparcie ? Czy takiego, które nieustannie ściąga w dół ? Wybór to twoja decyzja, wybierz tylko dobrze. Jak już wybierzesz, proszę nie narzekaj, że wybrałeś źle. Zawsze można porzucić Zasadę Raka i zacząć żyć Zasadą Byków.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)