Edukacja sercem każdego biznesu

Przedsięwzięć w Polsce przybywa, w tym przeróżnych mlm oraz programów partnerskich. Coraz więcej osób przejawia inicjatywę „brania życia w swoje ręce” – i dobrze. W końcu naród polski się obudził i wbrew kłodom kładzionym przez biurokrację idzie do przodu. Nie wiem, ale zaczynam obserwować pewien „zryw narodowy” – albo to tylko ja obracam się w takim środowisku, albo naprawdę coraz więcej inicjatyw gospodarczych się zawiązuje.

Troszkę mniej różowo wygląda jednak kwestia edukacji rzeszy świeżo upieczonych przedsiębiorców. Szczególnie mlm jest dziedziną, gdzie edukować się trzeba, niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz, czy może już jesteś liderem sporej społeczności. Ba, im większym liderem jesteś, tym więcej się od Ciebie wymaga ! Biznes klasyczny nie różni się wiele od mlm czy sprzedaży bezpośredniej – nieustanna nauka i wyciąganie wniosków z napotkanych sytuacji daje wiedzę, a wiedza odpowiednio przetworzona i wprowadzona w praktykę daje po prostu mądrość.

Dlatego tak ważną jest edukacja. Co obserwuję ? Niestety bardzo dużo osób, szczególnie tych zaangażowanych w mlm albo zjada bardzo szybko wszystkie rozumy, myśląc że już wszystko wiedzą, albo – co bardziej bolesne, stowarzyszyły się z firmą mlm lub zespołem mlm, który najzwyczajniej na świecie systemu edukacyjnego nie ma. Już kilka razy słyszałem od osób z pewnej firmy (nazwy nie będę wymieniać) jak u nich system edukacyjny wygląda. Kiedy zbierze się określona grupa „chętnych” wtedy lider łaskawie przyjedzie i zrobi wykład na taki i taki temat. OK – wyobraź sobie szkołę, jakąkolwiek. Dyrektor mówi tak do nauczycieli: „jak zbierze się określona liczba chętnych do nauki języka polskiego, wtedy zrobimy w piątek lekcję” Ma sens ? Nie bardzo. System edukacyjny jak sama nazwa wskazuje jest systemem ustawicznym. Określony program nauczania daje dopiero odpowiednie efekty.

Dzisiaj byłem na konferencji Yager Group. Fantastyczny wykład trenera Górnika Zabrze – Grzegorza Kocimskiego. Perfekcyjnie poukładana i podana wiedza bez której ani rusz do przodu.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)