Edukacja sercem każdego biznesu

Przedsięwzięć w Polsce przybywa, w tym przeróżnych mlm oraz programów partnerskich. Coraz więcej osób przejawia inicjatywę „brania życia w swoje ręce” – i dobrze. W końcu naród polski się obudził i wbrew kłodom kładzionym przez biurokrację idzie do przodu. Nie wiem, ale zaczynam obserwować pewien „zryw narodowy” – albo to tylko ja obracam się w takim środowisku, albo naprawdę coraz więcej inicjatyw gospodarczych się zawiązuje.

Troszkę mniej różowo wygląda jednak kwestia edukacji rzeszy świeżo upieczonych przedsiębiorców. Szczególnie mlm jest dziedziną, gdzie edukować się trzeba, niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz, czy może już jesteś liderem sporej społeczności. Ba, im większym liderem jesteś, tym więcej się od Ciebie wymaga ! Biznes klasyczny nie różni się wiele od mlm czy sprzedaży bezpośredniej – nieustanna nauka i wyciąganie wniosków z napotkanych sytuacji daje wiedzę, a wiedza odpowiednio przetworzona i wprowadzona w praktykę daje po prostu mądrość.

Dlatego tak ważną jest edukacja. Co obserwuję ? Niestety bardzo dużo osób, szczególnie tych zaangażowanych w mlm albo zjada bardzo szybko wszystkie rozumy, myśląc że już wszystko wiedzą, albo – co bardziej bolesne, stowarzyszyły się z firmą mlm lub zespołem mlm, który najzwyczajniej na świecie systemu edukacyjnego nie ma. Już kilka razy słyszałem od osób z pewnej firmy (nazwy nie będę wymieniać) jak u nich system edukacyjny wygląda. Kiedy zbierze się określona grupa „chętnych” wtedy lider łaskawie przyjedzie i zrobi wykład na taki i taki temat. OK – wyobraź sobie szkołę, jakąkolwiek. Dyrektor mówi tak do nauczycieli: „jak zbierze się określona liczba chętnych do nauki języka polskiego, wtedy zrobimy w piątek lekcję” Ma sens ? Nie bardzo. System edukacyjny jak sama nazwa wskazuje jest systemem ustawicznym. Określony program nauczania daje dopiero odpowiednie efekty.

Dzisiaj byłem na konferencji Yager Group. Fantastyczny wykład trenera Górnika Zabrze – Grzegorza Kocimskiego. Perfekcyjnie poukładana i podana wiedza bez której ani rusz do przodu.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • http://www.jakubgarsztka.wordpress.com Jakub

  Tak edukacja jest bardzo ważna. Kontakt z grupą także wzajemnie się musimy wspierać i motywować ponieważ jesteśmy jednym zespołem i razem dążymy do osiągnięcia Sukcesu.

 • jarek

  Zgadzam się z Wojtkiem. Edukacja jest ważna i potrzebny jest system do tego, który panuje nad tym co i kiedy przeczytać, nauczyć się. Można w końcu obudzić się z palcem w… i ciągle czytać książki. Ciągle słuchać szkoleń. „A no muszę jeszcze jedną książkę przeczytać, aby być dobrym”.
  Wszystko w odpowiednim czasie.

  P.S. Miło zobaczyć znajome ulice. Tam na głębokiej przy telepizzy rzadko jest wolne miejsce:)

 • http://www.dawidkowalski.pl Dawid Kowalski

  Edukacja jest jednym z najważniejszych aspektów MLM, ma ona ogromny wpływ na budowanie tego modelu biznesowego, bardzo często gdy jej brakuje lub jest słabo przekazywana, przedsiębiorcy stowarzyszeni z firmami tego sektora działają nieetycznie i nieskutecznie, psując opinie firmy, po pewnym okresie gdy nie mogą pochwalić się znaczącymi efektami swojej pracy po prostu rezygnują, po czym zalewają internet i opinie publiczna negatywnymi opiniami typu: to nie działa, tam można tylko stracić, a nie zarobić itd., aż do abstrakcyjnych stwierdzeń, że MLM to sekta. To właśnie brak wiedzy i jej zły przekaz znacząco oddziałowy-wuje na cały światopogląd o MLM.

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  Mam wrażenie, że najwięcej nowych firm MLM, które nie biorą pod uwagę edukacji, to są te całkowicie oparte o internet. 12 głębokość itd. Te stare, sprawdzone wygi przykładają do systemu dużą uwagę, ale nowe mam wrażenie opierają się często o bezmyślne, ślepe klonowanie stron www z nadzieją, że wszystko się samo zrobi. Nie wiem, czy się ze mną zgodzisz.

 • Pingback: Edukacja sercem każdego biznesu | Blog MLM()

 • admin

  Maciej, z bólem ale zgodzę się. Internet, jest niezbędny – to fakt. Jednak jak wiesz Ty i jak wiem ja samo się nic nie zrobi. Założenie bloga, strony przechwytującej, webinary – tak, ułatwiają totalnie biznesowe życie (sam z nich korzystam) ale zaraz po tym musi pójść kontakt, zwyczajne ludzkie wypicie kawy. Blogi – jestem ciekaw niezmiernie ile blogów, które dzisiaj powstały celem li tylko „przechwytywania” będzie istniało za dwa, trzy lata. Jakie treści będą niosły ?

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  Tak, młodzi ludzie nie rozumieją, że internet jest narzędziem. Świetnym, wspaniałym i wydajnym, ale tylko narzędziem. Za pomocą tylko internetu, można tylko…

 • http://www.mitura.net Piotr Mitura

  …pójść na wrzosowisko 🙂 System Yager Group jest w moim przypadku tym co trzyma mnie w biznesie. Nawet jeśli są momenty kiedy biznes idzie słabo, albo w ogóle nie idzie system treningowy i edukacyjny daje tego powera żeby wstać, otrzepać kurz i mądrzej i lepiej działać dalej!

 • Krzysztof

  Witam
  Macie racje
  Ostatnia moja sytuacja z miesiaca temu.
  Zapisałem sie u jednej osoby na blogu aby przeczytać ebooka – niby ciekawy z opisu.
  Nauczkę mam do dnia dzisiejszego.
  Kolejnego dnia dostałem około 20 meili od róznych osób, każdy oferował nowe ebooki (darmowe) i oczywiście MLM.
  Co ciekawe w niektórych nawet nie było możliwości wypisania się.
  Za namową Wojtka napisałem meila o wykreslenie z listy meilingowej, meil ten przerodził sie w rozmowe przez skeypa z osobą reprezentującą tego MLM – wypierał sie wszystkiego. Na moje zdanie, ze z internetu robią śmietnik, uzyskałem odpowiedź – najważniejszy jest biznes i cisza – koniec rozmowy.
  Nic etyki biznesowej, internetowej itd.
  Pozdrawiam

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  Ale jak? Rozdał innym internautom Twoje dane?

 • Krzysztof

  Hej
  Myślałem nad tym doś długo ale nie zrobił tego w ten sposób.
  Oni tworzą MLM od niedawna w Polsce (nie napisze jakiego).
  Bazują głównie na internecie robiąc pełno stron przechwytujacych i podejrzewam, ze ich działanie polega na wspólnej bazie – gdzie jak nie zapiszesz sie u jednego do struktury to inny cię bąbarduje meilami.
  Jak jest taka baza to dostawałem meile po kolei od ludzi z tego MLM – u.
  Na początku nie myślałem,z ę tak to funkcjonuje,ale jak czytasz te same słowa co słyszałeś na webinarach lub dostajesz te same meile tylko kto inny je adresuje.
  Szkoda słów – choć ostatnio po moich ingerencjach i zdecydowanym podejściu, ze w tym MLM nie będe uspokoiło sie wszystko.
  Pozdrawiam

 • http://zarabiajzaromagroup.blogspot.com/ Tomasz

  Wiele ważnych kwestii zostało tu poruszone na temat edukacji, rozwoju i systemu. I tak sobie myślę jak to wcielić w życie – osobiście miałem okazję widzieć dwa sposoby edukowania nowych osób:
  1. Liderzy, czy nawet sam sponsor rekomendują jakąś rewelacyjną, czy nową książkę na temat robienia biznesu.
  2. W nowocześniejszych strukturach są prowadzone, w niektórych nawet często, szkolenia online.

  Pomimo tych wysiłków wiele osób jest nadal oporna na wiedzę i książki nie przeczytają, na szkolenie się załogują by sponsor widział, że są obecni, ale w tym czasie oglądają np. TV.
  W takiej sytuacji lider może sobie przysłowiowe flaki wypruć by czegoś nauczyć nowe osoby, a i tak nic z tego nie będzie. Jako nauczyciel z zawodu zachęcałbym wszystkich, podejmujących się nauczania innych do tego by bardziej aktywizowali swoich „słuchaczy”.
  Wystarczy poprosić o streszczenie danego materiału, najlepiej w czasie rozmowy z innym w grupie ideałem był by pokazanie, czego się człowiek nauczył, czyli przejście od wiedzy do praktyki, ale jak to mówią to już wyższa szkoła jazdy, której wszyscy chcący odnieść sukces powinniśmy się uczyć.

 • Pingback: Yager Free Enterprise Celebration 2010 | Piotr Mitura()

 • Pingback: Zmarzniesz szybciej niż się wydaje | Wojciech Stępkowski - MLM Samozatrudnienie Możliwości - blog blogów()

 • Pingback: Zmarzniesz szybciej niż się wydaje | Blog MLM()

 • http://violettanowak.akunapolska.pl Violetta

  @ Tomasz
  „Pomimo tych wysiłków wiele osób jest nadal oporna na wiedzę i książki nie przeczytają, na szkolenie się załogują by sponsor widział, że są obecni, ale w tym czasie oglądają np. TV.
  W takiej sytuacji lider może sobie przysłowiowe flaki wypruć by czegoś nauczyć nowe osoby, a i tak nic z tego nie będzie. Jako nauczyciel z zawodu zachęcałbym wszystkich, podejmujących się nauczania innych do tego by bardziej aktywizowali swoich „słuchaczy”.”

  Wybaczcie, ale coś tu jest nie tak. To nie szkoła, gdzie jest obowiązek szkolny i każdy musi odbębnić swoje lata w ławce. MLM to biznes dla ludzi wolnych, którym trzeba pokazać drogę, bo podjęli decyzję, że chcą nią iść. Jeśli zachowują się jak uczniaki, to można sobie darować szkolne motywowanie. I tak nie zadziała, niestety tutaj władza dziennika i uwaga w dzienniczku nie sięga.
  Nie zapominajmy, że uczenie się i nauczanie to dwie strony tego samego procesu, to interakcja. Jeśli uczeń nie będzie chciał, to nauczyciel może na rzęsach stawać i nic go nie nauczy.
  Ja bym raczej zachęcał do tego, by MLM-owi nauczycieli badali potrzeby swoich „uczniów” i zgodnie z wynikami udzielali im odpowiedniej pomocy. Bo jeśli są np. braki w umiejętnościach technicznych, to motywowanie i aktywizowanie nic nie da. I podobnie, jeśli problem jest z poczuciem wartości, to motywowanie też nic nie da. Nauczyciel powinien umieć poprowadzić swego ucznia indywidualną ścieżką, dla niego właściwą, inspirować do rozwoju i towarzyszyć.

  W szkole taki typ nauczania poprzez aktywizowanie może jeszcze ujdzie, ale w MLM, moim zdaniem, niekoniecznie. Bo ci co się nadają, to im coś takiego nie jest potrzebne. Oni będą szuka, pytać i chodzić za swoim liderem. A ci za którymi lider chodzi, to się najzwyczajniej w świecie nie nadają do tego biznesu.

  @ Tomasz „Wystarczy poprosić o streszczenie danego materiału, najlepiej w czasie rozmowy z innym w grupie ideałem był by pokazanie, czego się człowiek nauczył, czyli przejście od wiedzy do praktyki, ale jak to mówią to już wyższa szkoła jazdy, której wszyscy chcący odnieść sukces powinniśmy się uczyć.”
  To świetny sposób, ale nie na motywowanie. Bo taki motywowany po prostu zwieje spod tablicy 😉 To raczej sposób na zdiagnozowanie z czym nasz podopieczny ma problem i doskonały wstęp do ćwiczeń praktycznych.

 • http://www.akademiamechatroniki.pl Rysiek

  Witam

  jestem tu po raz pierwszy i widze znajomy temat- motywacja.
  Sedno sukcesu i satysfakcji zyciowej. Poczucia sensu i radosci zycia. W moim doswiadczeniu kontaktow zarowno z uczniami naszej Akademii, jak i w zyciu prywatnym, widze ze liderem jest ten kto potrafi obudzic drzemiace gleboko pragnienia.

  jak obaj wiemy, pieniadze sa tylko srodkiem do celu, wiec gdy obudzi sie pragnienia,dazenia, pasje, uswiadomi ludzki potencjal uzyskania tego co chcemy, pieniadz staje sie narzedziem, narzedzuiem potrzebnym w realizacji.
  sprawa ciekawa , z wlasnego doswiadczenia widze, ze gdy mam uczucie pewnosci do kad zmierzam i dlaczego robie rozne rzeczy, staja sie one latwiejsze a nawet zaczynaja mnie fascynowac, stad determinacja w realizacji zamierzen i pozostanie w dzialaniu nawet jesli chwilow nie jest ono zapalajaco interesujace

  ale prowadzi tam gdzie chce dojsc.
  ciekawe obserwacje Panskie
  czekam na dalsze wnioski

  plus dla video z rozmowy z trenerem Gornika Zabrze, wiele mozemy sie nauczyc od swietnych sportowcow

  Justyna Kowalczyk biega ponad 2000 km rocznie

  pozdrawiam
  Ryszard- Akademia Mechatroniki

 • http://lembol.pl/ Łukasz Wyrębek

  Tak jak napisałem na GoldenLine, tak samo jak napisałem u siebie na blogu, tak samo twierdzę zawsze i wszędzie, iż śmiech mnie ogarnia za każdym razem, gdy ktoś twierdzi, że pieniądze zainwestowane z edukację zostały wyrzucone w błoto. Jeśli ktoś nie dojrzał do tego, aby zainwestować we własny rozwój, to na pewno nie dojrzał do tego, aby budować jakikolwiek biznes.

 • Pingback: Ważne jest jak to robisz. | Piotr Mitura()

 • http://www.stopnewwell.com Georg Peter

  Witam serdecznie.Po latach znowu slysze glos MIstrza. Mialem mozliwosc bywac na wykladach Grzegorza 14 lat temu,Ma bardzo ciekawa droge biznesowa ,co mi daje do myslenia.Bo czy mozna wejsc 2 razy do tej samej plynacej wody. O ile wiem to po czasach amwayowskich u Maxa Schwarca byl amway u Yegera,nastepnie lata akuny i znowu amway. Pytam sie o co Grzesiowi chodzi,moze chce byc tylko nauczycielem. Jedno jest pewne,robienie amerykanskiego biznesu po polsku w niemczech zakonczylo sie wielka klapa..

  pozdrawiam Georg Peter

 • http://klubbady.blogspot.com/ Zbigniew

  Ostatnio nachodzą mnie pytania – czy tak naprawdę aż tak potrzebne jest uczenie się w MLM – uczestniczenie w konferencjach w wielkich wydarzeniach? Po co to? Czy jest ktoś, kto w prosty sposób da na takie pytania odpowiedź? Czy prawdziwi guru MLM odpowiedzą na te pytania. A może sami nie znają odpowiedzi, ponieważ stali się papugami tych, którzy byli również papugami swoich poprzedników.

 • http://www.stopnewwell.com Georg Peter

  Witam.

  Drogi Zbyszku.To bardzo ciekawe zagadnienie.Bardzo czesto jest tak jak mowisz.Przez lata networkowania i uczestniczenia w roznych szkoleniach i seminariach ,poczawszy od porogodzinnych, tu na miejscu ,do kilkudniowych w Brukseli ,poznajac malych i wielkich mowcow ,nie tylko wzrostem ,slyszalem naprawde wazne zdania na rozne tematy,slyszalem rozne teorie,slyszalem o tym jak cos trzeba zrobic,tylko to dzialo sie na scenie lub przy tablicy.

  Jeden jedyny raz doznalem prawdziwego szoku w pozytywnym znaczeniu.
  Bedac na ostatnim Energy-Day , mowca, ktory wzial sobie na tapete temat bardzo niemily jakim jest telefonowanie w celu pozyskania nowych interesantow poprostu zatelefonowal kilkanascie razy,za kozdym razem uzyskal termin,skutecznosc chyba 95% .Jedno nie potrafil osiagnac ,nie udalo sie uzyskac standartowych odpowiedzi w stylu ..jak mi nie powiesz o co chodzi to nie przyjde..
  Co jest ciekawe cala akcje slyszalo i widzialo ok 200 ludzi.
  Od dnia nastepnego papuguje to wystapienie,nie mam jeszcze takiej kwoty trafien,ale dziala, Acha te 10% braku terminow wynikalo z tego ,ze osoby te nie dysponowaly czasem w proponowanych terminach.
  Na zakonczenie powiem tak ..w Raju gdzie mnustwo Papug mozna trafic od czasu do czasu Rajskie Ptaki…

  Pozdrawiam .. Georg Peter

 • admin

  @Zbigniew – odpowiem na Twoje pytanie prosto – nie jest kompletnie potrzebne uczenie się w mlm tak samo jak nie jest kompletnie obowiązkowe zarabianie pieniędzy w mlm. Ta dziedzina gospodarki ma wielu sympatyków, którzy tylko w niej „są” dla samego „bycia”

  Nie zarabiają pieniędzy, są zachwyceni produktami, są zafascynowani środowiskiem w jakim się znaleźli jednym słowem raj na ziemi, idylla. Nie zarabiają pieniędzy i im edukacja jest kompletnie nie potrzebna, bo i po co ?

 • http://chlamydiapneumoniae.blogspot.com/ Chlamydia Blog Michała

  Ja uwielbiam się edukować, ale tylko w tych tematach które mnie naprawdę interesują.