Porównanie DimDim z GVO Conference

DimDim  logo GVO Conference logoCoraz więcej powstaje systemów do przeprowadzania konferencji online tzw. webinarów. Korzystałem z kilku platform, ostatnio dość długo i regularnie z DimDim. Dość długo, bo ta platforma przypadła mi do gustu głównie z racji swej ceny. 25 USD miesięcznie jest do przełknięcia dla każdego, kto decyduje się na tę formę dotarcia do klientów czy współpracowników. Była to najtańsza znana mi możliwość na rynku, do czasu gdy usłyszałem o GVO Conference. Niecałe 8 USD miesięcznie i masz pokój konferencyjny na 50 osób. Pokusiłem się o porównawcze zestawienie najważniejszych elementów dimdim i GVO:

Dimdim zalety:
1) Pokój konferencyjny na 20 osób jest free. Jakość konferencji w wersji free jest ustawiona na minimum – obraz i dźwięk są ok, uczestnicy nie mają problemu z odbiorem.
2) Cena 25 USD za pokój 50 osobowy (opcja PRO) jest dostępna dla każdego, każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję w rozwój biznesu.
3) W cenie bardzo dużo dodatkowych narzędzi:
– widgety do wklejenia na stronę www, czy blog. Widget ma formę formularza rejestracyjnego, z którego bezpośrednio można dokonać zapisu na konkretny webinar.
– terminarz webinarów, które masz do przeprowadzenia.
– możliwość ustawienia emailowego przypomnienia dla uczestników przed terminem webinaru, na który byli zapisani.
– własne logo w pokoju konferencyjnym.
– ustawianie przekierowania na dowolny adres url po zamknięciu konferencji – przeglądarka, kiedy zamkniesz pokój konferencyjny automatycznie może przejść np. na Twój blog
– ustawienie nazwy czy tytułu danego webinaru. Nazwa ta wyświetli się słuchaczowi przy logowaniu na webinar, a także będzie tytułem strony na pasku przeglądarki
4) Kiedy zaczynasz swoją konferencję, system automatycznie dostosuje ustawienia jakości obrazu i dźwięku do warunków panujących na łączu internetowym hosta. Warto wspomnieć, że automatyczne ustawienia zostały wprowadzone w wersji 6.0 systemu. Wcześniej była konieczność ręcznego ustawienia, co nie było zbyt wygodne i mogło sprawiać kłopot średnio zaawansowanym internautom.
5) Zapis webinaru odbywa się na serwerach dimdim. Po zakończonej konferencji host dostaje email z linkami do obejrzenia lub ściągnięcia zapisu na komputer w formacie FLV.
6) Możliwość wdzwaniania się na webcast przez zaproszonych gości. Nigdy nie korzystałem z tej opcji, ale wydaje się, że funkcjonuje tylko na terenie USA (mogę się mylić). Uczestniczyłem w kilku webinarach, na których takie wdzwanianie było realizowane. Ta opcja moim zdaniem jest bardzo przydatna.
7) Bardzo dobry support mailowy. Po wysłaniu maila, za pewien czas, przychodzi mail informujący o tym, że zgłoszenie zostało przyjęte. Pomoc techniczna odpisywała na moje zapytania w czasie do 24 godzin.

Dimdim wady:
1) Usability panelu administracyjnego dimdim nie do końca przemyślane. Na początku korzystania trudno się w opcjach odnaleźć.
2) Dimdim od czasu do czasu nie daje sobie rady ze słabszymi łączami. Miałem przypadki, gdzie albo rwało obraz, albo wręcz zacinała się słuchaczom prezentacja. Takich epizodów było kilka podczas ponad półrocznego korzystania przeze mnie z dimdim. Ciekawostką jest to, że nigdy nie zdarzyła się ta przypadłość uczestnikom na łączu mobilnym UMTS.
3) Podczas prowadzenia webinarów kilka razy narzędzia do rysowania na prezentacji po prostu nie działały. Nie pomagało wylogowanie się i ponowne zalogowanie do systemu.
4) Doświadczyłem również przypadku, iż przed bardzo ważnym dla mnie webinarem nie dało się wgrać na serwer prezentacji. Skończyło się odwołaniem webcastu.

Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z Dimdim, dla opcji free była możliwość powiększania pokoju konferencyjnego w miarę polecania platformy swoim znajomym. Dostać można było o jedno miejsce więcej w pokoju za rejestrację każdego poleconego znajomego. Jednak dimdim szybko zaniechał tego projektu. A szkoda – przez krótki czas miałem darmowy pokój na 55 osób. Zaniechano także bardzo szybko opcji zapisu dla darmowej wersji.

GVO Conference
Obecnie najtańsza platforma konferencyjna o jakiej mi wiadomo. Niecałe 9 USD (plus jednorazowa opłata aktywacyjna 30 USD) za pokój konferencyjny na 50 miejsc – rejestracja TUTAJ. GVO, jak wiem jest córką Hot Conference, chociaż o niebo tańszy.
Więcej zalet i wad na pewno wyniknie podczas dłuższego użytkowania (o czym nie omieszkam napisać), po dwóch tygodniach mogę wskazać:

Zalety:
1) Bardzo prosty i w języku polskim interface użytkownika. Nie da się pogubić nawet początkującemu.
2) Bardzo dobry i porównując, o wiele lepszy od dimdim przekaz wideo oraz audio. Wynika to zapewne z faktu, iż GVO korzysta z własnych serwerów. Wielu dostawców tego typu platform korzysta z outsourcingu łącz co przekłada się na spadek jakości. Nie wiem jak to jest w przypadku DimDim
3) Rewelacyjny układ w panelu użytkownika narzędzi używanych podczas prezentacji.
4) Dla userów, którzy są bardziej „hot” możliwość upgrade’u do 3 równoległych pokoi, po 300 osób każdy. Takie rozszerzenie kosztuje 60 USD miesięcznie.
5) Możliwość wklejenia kodu webcastu na dowolną stronę www, tej opcji jeszcze nie używałem, wiem że taka jest. Oznacza to, że można wkleić webinar np. na blog. Oglądający będą uczestnikami wchodząc na daną (np. Twoją) domenę, co jest na pewno znaczącym elementem budowania osobistej marki.
6) Odtwarzanie podczas prezentacji plików video nie tylko z You Tube, ale też ładowanych bezpośrednio na serwer GVO.
7) Bezproblemowo można oglądać webinar będąc na mobilnym internecie UMTS.
8 ) Możliwość dokonywania wyboru formatu zapisu prowadzonej konferencji – avi, flv.

Wady:
1) Dodatkowe opcje jak logo na stronie prezentacji płatne w osobnych pakietach.
2) System działa tylko na Flash Player 10, część osób nie ma zainstalowanej najnowszej wtyczki Flash, dlatego trzeba uczestników o tym informować przed rozpoczęciem webcastu.
3) Niepotrzebna, w moim odczuciu, konieczność ustalania własnego hasła przy logowaniu do pokoju konferencyjnego.
4) Konieczność podania prędkości łącza przy logowaniu. Aczkolwiek wyboru trzeba dokonać spośród 2 opcji (modem i stałe łącze kablowe), mniej doświadczonym internautom może to sprawiać kłopot. W USA nie mają pewnie z tym problemu, w Polsce pokolenie 50+ może po prostu nie wiedzieć jaki ma rodzaj łącza internetowego.
5) W pokoju konferencyjnym dostępna jest przeglądarka stron www w celu pokazywania strony uczestnikom, jednak nie działa ona dobrze i nie radzi sobie ze stronami wymagającymi logowania.
6) Przerywanie nadawania sygnału podczas prezentacji. Przerwy są sekundowe i nie stwarzają większych problemów oglądającym. System po sekundzie przerwy wraca do normalnej pracy, takie incydenty zdarzają się kilkukrotnie podczas godzinnego przekazu.
7) Zapis webinaru. Zapisuje się cała zawartość pokazywana na ekranie. Co prawda jest wybór jakie źródło ma ulegać zapisowi, jednak nie udało mi się tego wyselekcjonować pomimo zaznaczania odpowiednich opcji w menu.

Jak widać wady GVO są marginalne. Jeśli GVO będzie w takiej cenie, w tym kształcie i z taką stabilnością usługi za rok czasu, kiedy na pewno będą korzystać z niego setki tysięcy klientów – będzie to wielki przełom w systemach webinarowych. Bardzo dobrze zatem ! Inni dostawcy też będą musieli obniżyć ceny.

Oczekuję komentarzy i Twoich doświadczeń z nowoczesnymi narzędziami do prowadzenia prezentacji.

Aktualizacja 5.10.2010: DimDim w wersji Free od niedawna oferuje pokój TYLKO na 10 osób.
Aktualizacja 19.10.2010: Darmowy ebook: GVO Krok po kroku TUTAJ
Aktualizacja 20.10.2010: Jestem mile zaskoczony sprawnością pomocy technicznej. Pisałem z nimi live na czacie, konkretnie z niejakim Enrico. 2 problemy rozwiązane w ciągu 20 minut. Jak dla mnie – rewelacja !
Aktualizacja 3.11.2010: przez TEN LINK możesz testować system GVO przez dwa tygodnie za $1 (słownie: jeden), później do końca świata za $8,97 miesięcznie (pokój 50 miejsc)

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)