Rewolucje tylko zza oceanu – dlaczego ?

Dlaczego kolejny przełom nadszedł zza oceanu ? Po raz kolejny zadałem sobie to pytanie po obejrzeniu w kinie „The Social Network”, biograficznego filmu o tym jak rodziła się kolejna rewolucja w historii świata – Facebook. Żeby było śmieszniej, ten twór, który przyciągnął ponad 500.000.000 ludzi z ponad 200 krajów świata zrodził się 7 lat temu, w umyśle podchmielonego studenta 2 roku imieniem Mark Zuckerberg. Ile to osób w 2003 roku mówiło, że internet jaki jest taki jest i nic nowego wymyślić się nie da. A tu proszę bardzo – kilka piw, złość na kobietę i … po 7 latach serwis wart $25 miliardów ! Jak to jest możliwe, że 99% „wynalazków” powstaje za Wielką Wodą, czy tam ludzie mają nadprzyrodzone zdolności czy jak ? Jak to się dzieje, że USA skupiają większość światowego kapitału monetarnego i intelektualnego ?
Zaraz gdy to pytanie pojawia się w mojej głowie, przypominam sobie od razu wykład Bob’a Mc Ewan’a, którego miałem okazję słuchać podczas tegorocznego Free Enterprise Celebration w Pardubicach. Relację z tego eventu napisał Piotr na swoim blogu.
Bob Mc Ewan – kongresmen republikanin, z ponad 20 letnim stażem, co ważniejsze osoba na trwale wpisana w historię Polski – był obserwatorem z ramienia rządu USA podczas gdy komuna w naszym kraju dogorywała. Odpowiedzią na postawione przed chwilą pytanie jest wolność, poziom wolności z jakim mamy do czynienia w danym kraju. Myśl jest prosta – im więcej wolności, tym większy wybór. Wybór zarówno materialny i intelektualny. Co by nie mówić, ale głowa zajęta ciągle problemami dnia codziennego (pieniędzmi na przeżycie) nie jest w stanie wymyślić nic rewolucyjnego, nie ma na to miejsca po prostu – działa tutaj zasada wypierania definiowana przez Briana Tracy.
W USA mamy do czynienia zatem z bardziej uwolnionymi umysłami niż w naszej kochanej Europie, gdzie – co tu wiele gadać, panuje socjalizm. Wiem naraziłem się wielu ! Gęsia skórka się robi, gdy zabrniemy dalej w rozważaniach Bob’a Mc Ewan’a. Otóż zależność pomiędzy poziomem wolności narodu, a wysokością podatków jest prosta. Im więcej rząd, nie ważne która opcja, zabiera pieniędzy narodowi, tym mniejsza wolność narodu. Jak jest w Polsce ? Pozostawiam do przemyślenia.

Kliknij w obrazek i powiększ

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • Pingback: Rewolucje tylko zza oceanu – dlaczego ? | Blog MLM()

 • http://www.marcinkowalski.eu/ Marcin Kowalski

  Zgadzam się Wojtek z tobą o socjalistycznym problemie naszego kraju w dzisiejszych czasach. Ludzie są wciąż mentalnie w przeszłości. Dlaczego rewolucje tylko z zza oceanu ? Uważam,że nasze społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy ze słowa wolność …

 • admin

  @Marcin – Tytuł określa sytuację, niestety powszechną: prawie wszystkie rewolucyjne rzeczy, idee, które wprowadzają świat na nowe tory, pochodzą niestety zza oceanu, czyli z USA.

 • Pingback: Gdy nowe miesza się ze starym - czyli case study budowania marki | Wojciech Stępkowski - MLM Samozatrudnienie Możliwości - blog blogów()

 • http://blog.tyczkowski.com/ lektor

  Może problem tkwi w tym, że tam (tzn. za Oceanem) ludzi nie „gasi się” wraz z ich pomysłami tylko pomaga w ich rozwoju w zupełnie inny sposób niż u nas. Myślę że (niestety) wpływ na to mają także pieniądze. Państwo pompuje więcej kasy w rozwój dobrych pomysłów, dofinansowania są na innych warunkach niż np. z UE. Mogę się mylić, ale tak uważam 🙂

 • http://www.marta-online.pl Marta Eichstaedt

  Wojtku,
  to co ja jeszcze zauważyłam, to kwestia wykształcenia. Jednak Mark był studentem jednej z najlepszych uczelni i jak widać na filmie posiadał masę wiedzy.

 • admin

  @Marta – zgadza się Marta, wykształcenie odgrywa istotną rolę. Jednak coraz częściej zauważam fizyczną manifestację amerykańskiego powiedzenia: ludzie co mieli w szkole piątki (piątkowi) pracują pod kierownictwem czwórkowych, którzy są menagerami w firmach będących w posiadaniu dwójkowych 🙂

 • Pingback: Gdy nowe miesza się ze starym – case study budowania marki | Blog MLM()