Skąd wiesz ? – podstawowym pytaniem w biznesie, nie tylko mlm.

wizerunek ekspertaZauważając pewne zjawisko, musiałem nauczyć siebie oraz nauczyć moich partnerów biznesowych w mlm zadawać jedno proste pytanie. Jak brzmi pytanie – o tym zaraz. O jakim zjawisku myślę ?
W pewnym sensie pokrewne jest do tego, o którym w tak humorystyczny ale i realistyczny sposób napisał Piotr Mitura na swoim blogu niedawno. Piotr rozprawiał o wszech otaczających nas ekspertach, którzy wiedzą wszystko – i dosłownie i w przenośni. Wiedząc wszystko kreują swojego rodzaju lobby akceptacji społecznej, kategoryzując co komu wolno, a co nie wolno. Dookoła siebie masz samych omnibusów, wystarczy tylko o cokolwiek zapytać i w mig napływają „mądre” wypowiedzi, ba – nawet niektórym z nich można by nadać rangę elaboratu naukowego.
Jak sobie z tym zjawiskiem radzić ? Jak zawsze przychodzi z pomocą rada bardziej doświadczonej starszyzny.

Słuchając niedawno zapisu audio prywatnej rozmowy Kamili Golz – Malcer z profesorem Zbigniewem Rekiem (Kamila ! Dzięki za udostępnienie tego nagrania) dostałem prostą jak drut radę. Zbigniew Rek opowiadając historię swoich początków w mlm, kiedy najlepsi znajomi zaczęli mocno krytykować jego decyzję o podjęciu działalności, powiada: „Musiałem nauczyć się zadawać pytanie: Skąd wiesz ?
Cóż za majstersztyk i prostota ! Jakie trywialne zastosowanie w praktyce ! Należy wywalać kawę na ławę i zadawać wszem i wobec pytanie „skąd wiesz ?” – ono bowiem sięga do sedna problemu. Sięga do genezy – jakie są Twoje kompetencje, że wyrażasz taką opinię ? Jaką masz wiedzę fachową na dany temat ? Jak się ma twoje zdanie do twojej praktyki życiowej ? Sprawdziłeś to ?
I … okazuje się, że zdecydowana większość „mądrości” nie znajduje odbicia w kompetencjach człowieka, który te „mądrości” wygłasza. Większość „mądrości” jest naszpikowana emocjami, ba, nawet frustracjami danego eksperta, a krytyka czasem przekracza granice dobrego smaku i obycia.

Jest jeszcze jedno pojęcie: EKSTRAPOLACJA WIARYGODNOŚCI – brzmi bardzo naukowo dlatego o tym na filmie.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)