Czy chcesz być kolejną świętą krową ?

Tytuł wpisu nie jest do końca mój. Odnosi się do tytułu filmu Roberta Kiyosaki i jego zespołu. „Wszystko zaczęło się od zabawy Waszymi pieniędzmi” – mówi Robert, który w marcu 2008 przewidział upadek Lehman Brothers 15 września 2008 roku. Przewidział ? Właściwie jako jeden z niewielu zauważył na wiele miesięcy wcześniej zjawiska ekonomiczne przez innych ignorowane, których to rozwój doprowadził do światowego kryzysu.

Właściwie, jak mówi Kiyosaki, cały proces miał początek w 1971 roku, kiedy to prezydent Nixon zniósł parytet złota, czyli prościej – ile uncji złota „mieści się” w 1$, albo ile za 1$ można kupić złota. Co się dzieje w wyniku takiej regulacji ? To oczywiste ! Skoro nie musi mieć pokrycia w złocie, państwo może drukować tyle pieniędzy ile mu się podoba, czyli … doprowadzać do takiej wartości pieniądza jaka mu się podoba, lub jaka mu jest potrzebna. Pamiętasz denominację z 1995 roku w Polsce, gdy obcięto 4 zera ? Dzisiejsza 1 złotówka miała wtedy wartość 10.000 zł. Cena chleba zatem wynosiła wtedy około 30.000 zł. Czy wiesz, że istnieje na świecie dolar, oczywiście nie USD tylko dolar Zimbabwe, którego banknot o nominale 100.000.000.000 (sto miliardów) nie wystarczy na bochenek chleba ! To jest właśnie doskonały przykład kiedy państwo nie będąc „zobligowanym” parytetem złota może drukować ile chce pieniędzy i doprowadzać do spadku jego wartości jak mu się podoba.

Hipotetyczna sytuacja – gdy dany rząd chce zrobić obywatelom „dobrze”, chce zdobyć elektorat na kolejne wybory, robi bardzo prosty zabieg. Dodrukowuje pieniędzy, tak, żeby nagle było ich więcej. Ludzie wydadzą ich więcej, czyli poczują się chwilowo lepiej, bo będą mieli więcej dóbr. Pieniądz straci na wartości, ale zanim straci – wybiorą ten rząd i może on dalej głosić: „będziemy mieli co reperować” – czytaj mamić naród, że to tylko oni mogą przeprowadzić skuteczne reformy. Wieje logiką ? Dla mnie tak ! Tak to rozumiem.


Gdyby przyjąć taki punkt widzenia na pieniądz i skorelować go z faktem ogromnego zadłużenia całej ludzkości, nasuwa się jeden wniosek: pieniądz posiadany przez obywatela dzisiaj, nie jest wyznacznikiem jego zamożności, a wyznacznikiem jego zadłużenia ! Tak, wydaje się ludziom, że mają coraz więcej pieniędzy, a faktycznie te pieniądze powodują coraz większe długi. Jest to jednak w pojęciu Kiyosaki’ego tzw. „zły dług”, czyli taki stan zadłużenia, który generuje pasywa. Robert i osoby z jego zespołu mówią prosto z mostu: „my kochamy długi, dobre długi. Takie długi, które wkładają nam pieniądze do kieszeni”.

Jak zadłużenie może powodować bogacenie się, zapytasz ? Tak samo jak kupowanie może powodować generowanie dochodu. Dzieje się tak kiedy stajesz się Prosumentem (będącym partycypantem Mechanizmu Prosumenta), kiedy zakupy robione codziennie stanowią twoje aktywa. Zaciągnięty dług spożytkowany przykładowo na zakup nieruchomości pod wynajem, stanowi dobry dług, czyli taki który spłacasz nie ty ale twoi najemcy.

Nasuwa się jedno bardzo brzydkie stwierdzenie po obejrzeniu „Polowania na finansowe święte krowy”. Nigdy jeszcze nie użyłem wulgarnego słowa na tym blogu, ale nie sposób pominąć tutaj tego jakże wyrazistego określenia. Opisze ono dokładnie to czemu podlega 98% ludzi na tym padole. 98% populacji jest finansowo ruchana w tyłek całe życie. Ten „zabieg” jednak jak widać przynosi ludziom wiele radości. Ludzie mają domy – na kredyt, mają samochody – na kredyt, wakacje – na kredyt i można by wymieniać bez końca.

Dlaczego ludzie potrafią pracować do kresu sił na swoich etatach albo w samozatrudnieniu ? Bo mają długi do spłacenia. Złe długi ! Czy wiesz, że gdyby banki od jutra upomniały się o swoje, to 80% samochodów, pięknych aut zniknęłoby z dróg ?! Te auta nie są własnością ich właścicieli ! To są auta banków ! To co Kiyosaki podkreśla w swojej literaturze, o czym dobitnie krzyczy w tym filmie to jest BRAK FINANSOWEJ WIEDZY. Nie uczy się jej w szkołach, zamiast tego wpaja rachunek różniczkowy, który przez 99,9 % uczniów NIGDY nie jest wykorzystywany. Obejrzyj ten film z uwagą koniecznie, bo możesz zostać kolejną finansową świętą krową.
Źródło obrazka: http://bit.ly/ga6U8d

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)