Kto mieczem wojuje – od miecza ginie

Japanese fighter with swordZ wieloma networkerami, nie tylko polskimi, utrzymuję kontakty. Wiele wypowiedzi na różnych forach czytam. Jak jeden mąż powtarza się odwieczny „problem”. W mojej ocenie jest to „problem”, nie problem. Zmiana postawy każdego z nas, może zmienić kolej rzeczy, odwrócić niejako cały proces.

Na czym ów „problem” polega ? Bardzo często podczas prezentacji planu marketingowego, czyli możliwości współpracy z dowolną firmą mlm, w dowolnym systemie mlm, pojawia się wątpliwość (można by nazwać też zarzut) kandydata w kierunku prezentującego.

Kandydat:
aaaa, wiem co mi pokazujesz, znam to. To jest takie coś jak Amway, wiem o co chodzi, dziękuję.
Prezenter:
nieeee, nie wiesz o co chodzi, to nie jest żaden Amway. Może to jest podobne, ale to nie jest żaden Amway. Pozwól, że Ci wytłumaczę, że to nie jest takie jak Amway … ble ble ble … (tutaj może nastąpić dowolny logiczny wywód zmierzający do pokazania różnic pomiędzy prezentowanymi możliwościami , a tym cholernym Amwayem) – bezskutecznie !

Przeanalizujmy „problem”. Faktem, którego nie da się zmienić jest to, że Amway w Polsce, można powiedzieć, przyniósł koncept sprzedaży bezpośredniej i wielopoziomowego marketingu na nasz grunt. Amway w latach 90-tych zaczął swoją działalność na rynku polskim, jako, z tego co pamiętam, pierwszym rynku byłego bloku komunistycznego. O ile pamięć mnie nie myli, prawie równolegle, zaczęła swoją działalność szwedzka Oriflame. Te dwie firmy przecierając szlaki sektora wolnej przedsiębiorczości na polu mlm, stworzyły podwaliny postrzegania takich konceptów biznesowych w naszym kraju.

Fakt ten jest niezaprzeczalny, niezmienny i działalność tych dwóch firm, czy to się komuś podoba czy nie, zawsze będzie wzbudzała przytoczone na początku porównania. Zawsze ! Sprawy tak się potoczyły, że Amway jest po dziś dzień na tapecie, wszechobecna głoszona głupota o tej firmie zaczyna już odchodzić w zapomnienie (na całe szczęscie), ale … no właśnie – z drugiej strony jest podsycana przez świat networkowy, który kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy, że strzela z breneki we własną stopę !

Co się dzieje w wypowiedziach na różnych internetowych forach ?
Właśnie to: http://www.piotrwajszczak.pl/czy-robienie-kupy-na-konkurencje-jest-madre
Networkowy świat robi kupę na konkurencję, na ten „przebrzydły” Amway, kiedy się tylko o nim wspomni w dowolnym kontekście i nie zdaje sobie kompletnie sprawy z własnej durnoty !

Mili Państwo, koleżanki i koledzy. A co byście powiedzieli na to, żeby mówić i pisać, wyrażać swoje poglądy i opinie pozytywnie o Amway’u ? Niewiele trzeba czasu by zmienić obraz i percepcję zjawiska wśród społeczeństwa. Do czego zmierzam ? A może wspólnie zbudować taki wizerunek Amway, który doprowadzi do tego, że po prezentacji dowolnego konceptu mlm, przez dowolną osobę, usłyszycie od swojego kandydata:
ooo ! to jest takie jak ten Amway ! Tak, to jest porządny biznes, wchodzę w to. Wchodzę w to, ponieważ o Amway pisze i mówi się dobrze. Skoro mówi się o Amway dobrze, to twoja propozycja też jest dobra bo jest podobna do Amway. Wchodzę !

Nie byłoby lepiej ?! Proszę Państwa, jeszcze raz podkreślam: czy komuś się podoba to czy nie, do Amway zawsze będzie porównywane większość konceptów i biznesów mlm, ponieważ Amway był jednym z pierwszych i tego zmienić się nie da ! Drugim argumentem potwierdzającym tę tezę jest kontrowersyjność Amway, tak już się sprawy potoczyły i tego też zmienić się nie da !

Natomiast, zmieniając sposób wyrażania Waszego zdania o Amway przy każdej możliwej okazji, odwrócenie wizerunku może przyczynić się każdemu. KAŻDEMU ! Zachęcam do komentowania.

Źródło obrazka: http://kingzombie.com

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • http://www.RafalKaczmarek.com Rafal

  Zgadzam sie Wojtku z Toba. Szanujmy konkurencje i wyrazajmy sie o niej jak najlepiej a sami rowniez zostaniemy tak potraktowani.
  Zauwazmy ze nie wazne w jakim biznesie jestesmy jest to ciagle MLM i pokazmy innym jak wartosciowy jest to model biznesu.
  Nie ma znaczenia jaki jest produkt( chodzi mi o firme) bo wiekszosci sa naprawde rewelacyjne i w kazdej z firm zarobimy jesli podejmiemy tylko taka decyzje

  Dzieki Wojtku za poruszenie tego tematu, bo jest to naprawde istotne 🙂

  Pozdrawiam
  Rafal Kaczmarek
  http://www.RafalKaczmarek.com

 • http://krzysztofrogala.pl Krzysztof

  Post bardzo ciekawy samo życie.Dość często spotykam się z takimi słowami w trakcie prezentacji że wiedzą o co chodzi powołując się na nie sprawdzone wiadomości o MLM czy firmie Amway.Najczęściej są to osoby w przedziale wiekowym 40-55 lat bardzo ciekawe sam mam 50 lat i jak słyszę takie brednie to się płakać chce.Amway jest jedną z lepszych firm działających w MLM na świecie,ma bardzo dobre produkty.

 • http://kamiltracz.pl Kamil Tracz

  Bardzo ciężko będzie zmienić wizerunek Amwaya i branży mlm.

  Ponieważ kilku kretynów, którzy wpadają na jedno, drugie forum, wcześniej w mlmie „działało” (nic nie robienie pieniędzy im nie dało) to teraz na tych forach na całą branże plują, deptają i dalej się opierdzielają.

  To o czym piszesz Wojtku byłoby świetne, ponieważ byłoby o niebo przyjemniej chodzić na spotkania biznesowe.

  Pozdrawiam Kamil Tracz
  http://miejpieniadze.pl

 • Mariusz

  Ha, sama prawda. Ja na pytanie, czy to jest Amway odpowiadam (zgodnie z prawdą) że „to nie jest Amway, ale to jest właśnie taka koncepcja biznesowa. A tak nawiasem, wie Pan/-i na czym to w ogóle polega? Bo to jest bardzo fajna i prosta sprawa.” Ktoś mi odpowiada co tam o tym sam wie i do tego mogę się ustosunkować. Albo mówię: „to jest właśnie taka sama koncepcja biznesu jak Amway! Z niczym lepszym nie mogłem do Ciebie/Pana/Pani przyjść!”. To kompletnie zmienia optykę tych ludzi i jest zupełnie inna rozmowa.

 • http://www.sales101.pl KS

  Drogi Wojtku,
  Już od kilku lat interesuję się tematem MLM. Nawet chwilę współpracowałem z HMI. Ostatnio nawet poważnie rozważam powrócenie do tej formy sprzedaży. Ale… No właśnie. Tutaj pojawia się pewien problem. Nie potrafię pomimo najszczerszych chęci znaleźć produktu, którego ludzie nie mogliby kupić sporo taniej w tradycyjnej dystrybucji. I dla mnie, jako konsumenta jest to problem. Dlaczego mam kupować cokolwiek w cenie X, skoro produkt o porównywalnych właściwościach kupię za 1/2X?
  Z drugiej znowu strony dla mnie, jako handlowca jest to jeszcze większy problem. Ponieważ nie potrafię najzwyczajniej w świecie sprzedawać produktu, który dla mnie jest nieatrakcyjny.

  Jakieś pomysły? 🙂

  Pozdrawiam,
  KS

 • admin

  @Ks: Pomysł jest taki, że piszę do Ciebie na priv 🙂

 • http://www.akademiamechatroniki.pl/blog Rysiek

  Jednym z moich dobrych znajomych jest pan ktory aktywnie dzialal w Amwayu kikla lat temu. Byl jednym z kilku osob ktore zrobily Quick Silver. co jest w ich systemie wielkim osiagnieciem
  Amway go zmienil, i w jego mniemaniu jest to jedna z najlepszych firm jakie istnieja dzieki ludzniom jakich ma.
  To jest znaczace, firma jest taka jak ludzie jakich posiada. Amway ma dobre produkty,
  mysle ze bojkto pownien sie skonczyc, jako ze firma ma dobra opinie i ludziom sie podoba
  pozdrawiam
  Rysiek

 • twojadezyzja

  witam

  czy to tak naprawdę źle że opinia o amway nie zawsze jest dobra

  problemy to szansa w przebraniu
  pozdrawiam

 • http://martaeichelearning.wordpress.com/ Marta Eichstaedt

  Wojtku, a tak z ciekawości, bo mało mam wspólnego z MLM i nie wiem do końca jak działa całość systemu … Co robi firma Amway (jako korporacja a nie dystrybutorzy – nie wiem jak się nazywają osoby sprzedające produkty w tej firmie), aby poprawić swój wizerunek na rynku?

 • admin

  @Marta: Bardzo dobre pytanie. Co robi Amway by mieć pozytywny wizerunek ? W moim odczuciu dużo. Są to działania może trochę za bardzo wyważone, a za mało „szalone” – przynajmniej ja tak to widzę.

  Na stronie firmowej znajdziesz wszystkie PR-y: http://www.amway.pl/cms/visitor_news/Pressroom

  Co do nazwy osób współpracujących z Amway masz rację – kiedyś nazywali się dystrybutorami, teraz Przedsiębiorcami Amway (PA). Co do działania całości systemu warto się dowiedzieć u źródła (czyli u mnie 🙂 ), chociażby po to by mieć pełny obraz tego rodzaju działalności. Sama wiesz, że wiedza pochodząca ze „źródeł ogólnych” czasem może być niekompletna.

 • iSebastian

  Witam Wojtku 🙂
  Masz rację to nie „problem”. To już kwestia obrócenia sytuacji w której się dany człowiek znalazł (przedstawiając plan marketingowy) na swoją korzyść. Tego akurat trzeba się nauczyć :-). A uczyć można się zawsze nawet na podstawie forum. Kontaktowanie… ;-). Pierwsza klasa 🙂

  Pozdro !