Zakładaj firmę !

Chciałbym, aby każdy działający w naszym kraju networker mógł z dumą powiedzieć: „Mam swoją firmę, która rozwija się w oparciu o model marketingu wielopoziomowego”. Niestety nie każdy takie oświadczenie wygłosić może.

Zaobserwować można, w pewnych sytuacjach, nieznaczne wypaczenie genezy mlm. Są firmy network marketingowe, które rozliczają się inaczej ze swoimi współpracownikami, niźli na zasadach firma z firmą. W grę w tamtych przypadkach wchodzą różnego rodzaju umowy cywilno – prawne lub rozliczanie należnych dystrybutorom bonusów w postaci produktów stanowiących równowartość wypracowanej premii.

Aby być dobrze zrozumianym – nie mam nic przeciwko takim formom, z jednym jednak zastrzeżeniem: takie sposoby rozliczeń winny być promowane jako typowo przejściowe. Wszak dystrybutor ma być docelowo przedsiębiorcą – prowadzącym działalność gospodarczą, który położył swoje możliwości w systemie mlm.

Z drugiej strony działalność gospodarcza w Polsce kosztuje, choć nie aż tyle – przez pierwsze 2 lata, co kiedyś. Teraz w ciągu 2 lat od rozpoczęcia przedsiębiorca podlega tzw małemu ZUS-owi, co oznacza płacenie o wiele mniejszej składki ubezpieczeniowej, na obecną chwilę jest to około 330 zł.

Prezentując kilkanaście razy w miesiącu możliwości współpracy i dołączenia do mojego zespołu, kiedy mówię kandydatowi o docelowym zgłoszeniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, co któryś raz dostrzegam pewien grymas przestrachu na twarzy mojego interlokutora. Boją się ludzie zakładania firm ! Strach ma jednak wielkie oczy, ponieważ:

1) Zgłoszenie wpisu do ewidencji przedsiębiorców to koszt około 100 zł w moim mieście (może się różnić w innych lokalizacjach – chyba ?)
2) Operacja trwa do pół godziny i załatwia się ją w jednym urzędowym okienku
3) Dużo osób wykazuje wysoki współczynnik strachu kiedy dowiaduje się, że będzie musiało prowadzić we własnym zakresie księgowość. Można owszem zlecić te czynności biuru rachunkowemu, jednak nie uważam tego za koniecznie. Księgowość w mlm jest prosta, wystarczy przez 2,3 miesiące prowadzić ją pod okiem fachowego księgowego i korzystając z odpowiedniego oprogramowania, nauczyć się tego samemu. Zawsze jest oszczędność: biuro rachunkowe to koszt minimum 150 zł miesięcznie, mój program to koszt około 300 zł rocznie.
4) Kiedy rekomenduję w moim zespole przedsiębiorcę już posiadającego działającą firmę, okazuje się, że współpraca daje mu praktycznie z miejsca większe korzyści podatkowe. Jedną z części działalności mlm jest sprzedaż bezpośrednia. Część zakupionych produktów stanowi materiał do prezentacji potencjalnym klientom, który to towar można wrzucić w potocznie zwane koszty.
5) Już działa www.firma.gov.pl – rządowy portal maksymalizujący wygodę dla przedsiębiorców. Wiadomo – czas to pieniądz, a z tym portalem można załatwić wszystko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej bez wychodzenia w domu. Idzie nowy powiew w Polsce Panie i Panowie !

Zakładajcie firmy !

Jest jeszcze jedna, bardziej psychologiczna pobudka przemawiająca za założeniem firmy. Kiedy będziesz mieć swoją działalność gospodarczą będziesz myśleć inaczej, naprawdę. Będziesz myśleć jak przedsiębiorca, a przedsiębiorca na większość spraw patrzy zgoła inaczej. Oprócz wielu innych przykładów – zanim wyda jakiekolwiek pieniądze, sto razy przeanalizuje ten wydatek. Dlatego dużych biznesmenów trudno jest namówić do większego zakupu, jeśli już nawet kupują robią to za gotówkę – nigdy w kredycie.

Założysz firmę, twój sposób myślenia się zmieni i jeśli potraktujesz siebie serio – szybciej wybudujesz twój mlm to takiego poziomu jaki sobie zażyczysz.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)