Zakładaj firmę !

Chciałbym, aby każdy działający w naszym kraju networker mógł z dumą powiedzieć: „Mam swoją firmę, która rozwija się w oparciu o model marketingu wielopoziomowego”. Niestety nie każdy takie oświadczenie wygłosić może.

Zaobserwować można, w pewnych sytuacjach, nieznaczne wypaczenie genezy mlm. Są firmy network marketingowe, które rozliczają się inaczej ze swoimi współpracownikami, niźli na zasadach firma z firmą. W grę w tamtych przypadkach wchodzą różnego rodzaju umowy cywilno – prawne lub rozliczanie należnych dystrybutorom bonusów w postaci produktów stanowiących równowartość wypracowanej premii.

Aby być dobrze zrozumianym – nie mam nic przeciwko takim formom, z jednym jednak zastrzeżeniem: takie sposoby rozliczeń winny być promowane jako typowo przejściowe. Wszak dystrybutor ma być docelowo przedsiębiorcą – prowadzącym działalność gospodarczą, który położył swoje możliwości w systemie mlm.

Z drugiej strony działalność gospodarcza w Polsce kosztuje, choć nie aż tyle – przez pierwsze 2 lata, co kiedyś. Teraz w ciągu 2 lat od rozpoczęcia przedsiębiorca podlega tzw małemu ZUS-owi, co oznacza płacenie o wiele mniejszej składki ubezpieczeniowej, na obecną chwilę jest to około 330 zł.

Prezentując kilkanaście razy w miesiącu możliwości współpracy i dołączenia do mojego zespołu, kiedy mówię kandydatowi o docelowym zgłoszeniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, co któryś raz dostrzegam pewien grymas przestrachu na twarzy mojego interlokutora. Boją się ludzie zakładania firm ! Strach ma jednak wielkie oczy, ponieważ:

1) Zgłoszenie wpisu do ewidencji przedsiębiorców to koszt około 100 zł w moim mieście (może się różnić w innych lokalizacjach – chyba ?)
2) Operacja trwa do pół godziny i załatwia się ją w jednym urzędowym okienku
3) Dużo osób wykazuje wysoki współczynnik strachu kiedy dowiaduje się, że będzie musiało prowadzić we własnym zakresie księgowość. Można owszem zlecić te czynności biuru rachunkowemu, jednak nie uważam tego za koniecznie. Księgowość w mlm jest prosta, wystarczy przez 2,3 miesiące prowadzić ją pod okiem fachowego księgowego i korzystając z odpowiedniego oprogramowania, nauczyć się tego samemu. Zawsze jest oszczędność: biuro rachunkowe to koszt minimum 150 zł miesięcznie, mój program to koszt około 300 zł rocznie.
4) Kiedy rekomenduję w moim zespole przedsiębiorcę już posiadającego działającą firmę, okazuje się, że współpraca daje mu praktycznie z miejsca większe korzyści podatkowe. Jedną z części działalności mlm jest sprzedaż bezpośrednia. Część zakupionych produktów stanowi materiał do prezentacji potencjalnym klientom, który to towar można wrzucić w potocznie zwane koszty.
5) Już działa www.firma.gov.pl – rządowy portal maksymalizujący wygodę dla przedsiębiorców. Wiadomo – czas to pieniądz, a z tym portalem można załatwić wszystko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej bez wychodzenia w domu. Idzie nowy powiew w Polsce Panie i Panowie !

Zakładajcie firmy !

Jest jeszcze jedna, bardziej psychologiczna pobudka przemawiająca za założeniem firmy. Kiedy będziesz mieć swoją działalność gospodarczą będziesz myśleć inaczej, naprawdę. Będziesz myśleć jak przedsiębiorca, a przedsiębiorca na większość spraw patrzy zgoła inaczej. Oprócz wielu innych przykładów – zanim wyda jakiekolwiek pieniądze, sto razy przeanalizuje ten wydatek. Dlatego dużych biznesmenów trudno jest namówić do większego zakupu, jeśli już nawet kupują robią to za gotówkę – nigdy w kredycie.

Założysz firmę, twój sposób myślenia się zmieni i jeśli potraktujesz siebie serio – szybciej wybudujesz twój mlm to takiego poziomu jaki sobie zażyczysz.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • http://pawelbialecki.pl/ Paweł Białecki

  Zakładałem firmę przez Internet tydzień temu – koszt 0 zł. Jedyne, za co się płaci, to ewentualne zgłoszenie się jako płatnik VAT – 170zł.

 • admin

  @Paweł: o proszę, o tym nie wiedziałem, że nic się nie płaci za założenie firmy przez net. Dzięki Paweł za ten news 🙂

 • http://www.rafalkucia.pl Rafał Kucia

  Idzie ku dobremu. Niskie koszty założenia firmy oraz współpracy z firmą mlm zachęciły mnie do podjęcia decyzji o jej otwarciu w najbliższym czasie.Dzięki Wojtek

 • Tomasz

  Już od paru lat, ok. 2-3, nie ponosi się żadnych kosztów związanych z założeniem działalności gospodarczej, czy to przez internet, czy to w urzędowym okienku. Założenie działalności gospodarczej obecnie w Polsce, całej ;), jest całkowicie za free!!

 • admin

  @Tomasz: dzięki – czyli nie do końca jestem na bieżąco.

 • Tomasz

  Teraz już tak 😉 co dwie głowy, to nie jedna. Siła tkwi w zespole:)

 • http://www.renatazarzycka.pl Renata Zarzycka

  Artykuł bardzo dobry i od lat na czasie. Co to za przedsiębiorca bez własnej firmy?
  Problem jest jednak bardziej złożony w Polsce niż się nam może wydawać. Nie każdy od razu zarabia w MLM spore tysiące złotych, a ZUS może i na początku jest mniejszy, ale co dalej?
  Jeśli przez 2 lata naszemu młodemu przedsiębiorcy nie uda się rozwinąć skrzydeł to staje przed ścianą rozmyślań, na ile mu się opłaci prowadzić działalność. Często większość jego premii idzie na opłaty urzędowe i związane z działalnością( ZUS, księgowa, podatek dochodowy i VAT), a to co zostaje ma porównanie skromnej pensji na etacie. Niemożność odliczenia sobie stroju roboczego jakim jest garsonka u kobiet i eleganckie buty czy choćby fryzura od fryzjera na prezentację, a u mężczyzn garnitur, krawat, koszula. Dlaczego są takie utrudnienia?
  Nawet samochodu kupionego na firmę najczęściej w całości nie możemy odliczać. To nie jest dobre dla firm i nie promuje rozwoju.
  Moim zdaniem – Polska wciąż nie sprzyja przedsiębiorczości młodych i małych firm. Przykładowo zobaczmy jak to jest w Anglii, gdzie w koszty możemy wliczyć sporą gamę potrzebnych przedsiębiorcy sprzętów i akcesoriów – w tym ubranie i drogi samochód – rozliczymy to w kosztach jako podsumowanie roku. Tam nie płacimy do miesiąc podatków. U nas, jeśli ich nie uiścimy to Urząd polski nalicza nam odsetki. ZUS tak wysoki to wprost skandal. Spytajcie jakie są opłaty związane z opieką zdrowotną państwa i emeryturami?
  Zdziwicie się jak ogromna jest różnica – oczywiście na plus dla działalności małych firm na wyspach. Myślę, że na takiej zasadzie, każdy chętny do pracy w MLM od razu miałby swoja działalność i rozliczałby się uczciwie z podatków – mając tym samym sporo korzyści w robieniu faktycznych kosztów firmy i od razu je odliczając bez zbędnej amortyzacji rozkładanej na lata. I jeszcze jedna ciekawostka. Czy wiecie jaka jest wolna kwota od podatku np. w Anglii, a jaka jest u nas? To jest przepaść!
  (Kogo ten temat interesuje może zapytać u osób, które zakładają angielskie firmy dla Polaków np. u Maćka: pomagam.luton@googlemail.com )

  Artykuł wspaniały i każdy z nas życzyłby sobie Liderów z działalnością gospodarczą, od razu poważnie myślących o własnej firmie. Tym bardziej trzeba rozumieć wahania wielu ludzi w tej właśnie kwestii i wciąż jeszcze duże utrudnienia ze strony naszego państwa i zbyt mało ulg.
  To że nie płacisz przy zakładaniu działalności to „małe piwo” – schody zaczynają się dalej – im bardziej brniesz w biznes…
  Ratuje Cie tylko fakt, że szybko będziesz zarabiać na tyle, iż kwota ZUS będzie dla Ciebie śmiesznie mała, a po opłaceniu podatków, pozostanie Ci jeszcze wiele dziesiątek tysięcy złotych, czego wszystkim serdecznie życzę.

 • Mariusz

  Dodam tylko, że w razie jeśli coś nie będzie szło z naszą działalnością tak jakbyśmy chcieli – możemy prowadzenie działalności czasowo zawiesić. Nie trzeba zaraz zamykać.

 • http://zaplanujbiznes.pl Bartłomiej Jakubowski

  Otworzenie firmy nie jest zbyt skomplikowane, ale utrzymanie i rozwój to jest już wyzwanie. Warto w takim razie odpowiednio przygotować się i skrupulatnie zaplanować każdy aspekt działalności.

  Najlepszym wyjściem będzie sporządzenie biznes planu, który pomoże osiągnąć sukces.

  Pozdrawiam,

 • http://www.biznes-firma.pl jatom

  Polska mnie dobija 😉 ZUS w górę, podatki wysokie, formalności masakryczne i jeszcze pomysł z zusem zależnym od dochodu. Czy tutaj prowadzenie biznesu ma jeszcze sens?

 • admin

  Pomysł z ZUS-em zależnym od dochodu nie jest w swej istocie zły. Rozsądne stawki dla początkujących mogłyby nieco pobudzić rozwój małych, początkujących firm. Sęk w tym, by te stawki były rzeczywiście rozsądne a nie wzięte z kosmosu.