Cena jest dyktowana przez warunki

Ile może kosztować kubek kawy z automatu kawowego ? Hmm – 1,5 zł, 2,5 zł ?

A napiłbyś się kawy z automatu za … 6 zł ? Nie ? Pojedź tam gdzie jest Euro, zakładam się, że średnio trzeba wrzucić 1,5 Euro by mieć kubek „automatycznej” kawy. Ale, przecież to jest ta sama kawa !

Idą Święta Bożego Narodzenia, ile kosztuje choinka ? Taka sztuczna ? Kiedy dzisiaj przechadzałem się przez jeden w lubelskich supermarketów, przy jego wyjściu gość miał kilka choinek sztucznych w ofercie. Wczoraj sprzedawał je po 150 zł, dzisiaj (23.12, dzień przed Wigilią) po 60 zł i jeszcze zachęcał do negocjowania ceny.

Kiedy mój potencjalny klient zadaje mi pytanie ile kosztuje pasta do zębów Glister – popularny produkt z asortymentu Amway i mówię cenę 28 zł, widzę konsternację. Czytam wprost w jego myślach: „ale droooga !”. Tyle, że ów potencjalny nabywca nie zadał mi pytania podstawowego (pomocniczego) – jak się tej pasty używa. Bo gdy wziąć pod uwagę fakt, że kładziesz jej na szczoteczkę do zębów w poprzek, nie wzdłuż, okazuje się, że cała tuba wystarcza nie na 2 tygodnie w rodzinie, a na 3 miesiące. Koszt w jednym momencie miesięcznego używania pasty do zębów drastycznie spada.

Cena produktu nic o nim nie mówi. Nie mówi też czy jest dobry czy zły. Nie mówi czy będzie spełniał oczekiwania Klienta czy nie. Cena nie mówi nic ! Kiedy tylko rozpatrzysz warunki towarzyszące danej cenie produktu, można pokusić się o ocenę ceny. Można dopiero wtedy wyrazić swoją opinię – czy cena jest wysoka czy niska.

Nie pytaj o cenę zatem tylko o warunki dodatkowe i te dopiero dopasuj do siebie.

Korzystając z tego, że piszę ten post 23 grudnia 2011 roku, dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia 2011 – życzenia ode mnie i mojego kolegi blogera i biznesowego partnera Piotra Mitury.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

Otagowany .Dodaj do zakładek permalink.
  • jacek

    Podałeś nie najlepszy przykład, bo przecież każdą pastę można kłaść wzdłuż jak i w poprzek szczoteczki.A przy okazji:możesz szczotkować nawet bez pasty-wszak rzecz w mechanicznym usuwaniu resztek pokarmu(zapytaj swego stomatologa). Stawiasz też twardą tezę,że cena produktu nic o nim nie mówi.Otóż mówi całkiem sporo:po pierwsze do jakiego odbiorcy jest kierowana (zamożny-niezamożny, albo rozbij to sobie na inne kategorie np. o dochodach do 1 tys.zł/członka rodziny itp). Jeśli będziesz próbował sprzedawać chłam zamożnym, to któryś z procesów może cię kosztować więcej, niż masz. Po drugie:cena mówi klientowi, czy go na niego stać, czyli czy na dany cel chce przeznaczyć kwotę w danym zakresie.Jeśli zwykłą pasta kosztuje 10 zł za tubkę, taka z reklamy telewizyjnej 15 zł,a ty proponujesz 2-3 razy tyle, to nawet ignorant poczuje się nabijany w butelkę. No chyba,że skutecznie sprzedasz mu jakąś legendę,np.że jego zęby pokryją się dzięki twojej paście złotym, lub choćby srebrnym(bakteriobójczym)nalotem,albo,chociaż że ratujesz w ten sposób lasy tropikalne.W ogóle ostatnio jakoś coraz trudniej o jelenia… Poza tym:powodzenia,Młody człowieku,powodzenia.

  • admin

    @Jacek: Tak, zgadza się, każdą pastę możesz kłaść jak chcesz. Możesz, jak napisałeś myć zęby bez pasty albo … nie myć ich wogóle. Wszak, nie tylko chodzi o mechaniczne usuwanie resztek pokarmu, bo to załatwia zwykła wykałaczka albo nitka dentystyczna, ale o coś więcej – zapytaj swojego stomatologa 😛
    Cena produktu nie mówi nic o nim i będę się tego trzymać jak pijany płotu – patrz Mercedesy z lat 90-tych a te same Mercedesy z lat 2000. Period.

  • Stanislaw

    Witam.
    Mówi ojciec do dziecka
    Idż umyj zęby
    Wszystkie?
    Nie tylko te,które chcesz zostawić.

    pozdrawiam
    Stanisław.
    P.S.Wojtku przestań się czepiać ludzi 90% społeczeństwa kładzie pastę na szczoteczkę wzdłuż a nie w poprzek.

    Śmiem przypuszczać ze i ty kiedyś tez tak kładłeś,ale jak wpadła ci w łapki pasta glister i nałożyłeś pierwszy raz to nie było mycie zębów tylko plucie pianą.
    Potem jak każdy tester starałeś się dopasować długość nitki do ilości piany jaka powstaje w wyniku szczotkowania.
    Zapewne po wykonanej pracy zastanawiałeś się jak to przekazać językiem mówionym bo raczej szczotkowanie zębów u każdego klienta ,którego odwiedzisz nie należy do dobrego tonu.
    (ja kiedyś za dzieciaka uczyłem ciocie jak się je arbuza została mi tylko zielona skorka z poczęstunku )
    Wiec wpadło do glowy olśnienie
    mówić klientom kłaść pastę w poprzek szczoteczki.
    A działo się to tak dawno temu ze ciężko teraz odtworzyć co jest prawda a co nią nie jest.

    Pozdrawiam
    Stanislaw

  • http://adrianomax.pl/ Adrian

    Wytrwałość to cenna rzecz 🙂 Dzięki niej by nie było dzisiejszych wynalazków , którymi się posługujemy na co dzień 🙂 Również wszystkiego najlepszego na nowy rok. Pozdrawiam

  • Dawid

    A powiedzmi dlaczego kawa u was jest w takiej cenie u was? Czy ta kawa czymś się różni od kawy kupowanej chociażby w Delimie, Almie ?

  • admin

    @Dawid: Wspaniałe pytanie, pozwól że odpowiem też pytaniem (chociaż ciężko nawiązuje się kontakt z avatarem bez zdjęcia): A powiedz mi dlaczego kawa Dawidoff czy kawa Lavazza jest w takiej cenie u nich ?

  • Dawid

    Bardzo prosta jest na to odpowiedź. Ponieważ jest to firma, a za firmę się płaci. A tak samo wytłumacz mi dlaczego Oliwa Extra Vergine jest za 87.89 naprawdę nie wiem dlaczego ceny są takie, i jak widać nie ma normalnego wyjaśnienia na ten temat. Najbardziej rozwala mnie cena kawy rozpuszczalnej w cenie 90,34 za 400 gram. Nigdzie nie widziałem tak kosmicznej ceny kawy rozpuszczalnej, nawet w delikatesach. Piłem tą kawę i powiem że ja nie widzę w niej różnicy smaku. Uważam że powinna być tańsza, gdyż ta cena jest za bardzo wygórowana.

    Oglądałem Twój filmik o starym systemie oczyszczania wody, a skąd zamawiasz wkłady węglowe, bo na stronie Amway chyba nie ma ich już do kupienia.

  • admin

    @Dawid. Brawo ! Odpowiedziałeś sobie na zadane wyżej pytanie. Nie widzisz różnicy w smaku – nie pij. Proste. Kupiłeś tę kawę i uważasz że cena jest nieadekwatna do oczekiwań ? Oddaj i otrzymasz zwrot pieniędzy. Proste.

    Wkłady węglowe kupuję normalnie w Amway. Masz rację – wyszukasz ich na stronie ale tylko po numerze katalogowym. Mają być sprzedaży jeszcze kilka lat.

  • Dawid

    Tak wiem masz racje. Jeżeli mi nie pasuję to nie muszę kupować. To prawda firma Amway ma świetne produkty które warto kupić, ale tylko niektóre.

    Firmy partnerskie:

    Dlaczego się zrobiło tak mało firm partnerskich które współpracowały z Amway ?

  • admin

    @Dawid – to jest raczej pytanie do Amway, nie do mnie 🙂
    Wiem, że kontrakty ze sklepami partnerskimi są podpisywane na pół roku czasu (ale mogło się coś zmienić) i jeśli partner się sprawdza i jego towar jest kupowany, kontrakt jest przedłużany. Jeśli nie sprawdza się sklep partnerski kończy współpracę z Amway.

    Taki jest stan mojej wiedzy na dzisiaj, jednak mogło się coś w tej kwestii pozmieniać. Zapytaj w Amway proszę.

  • Dawid

    Zauważyłeś to że w każdym praktycznie większym sklepie są promocje na proszki do prania oraz inne artykuły ? Nie przypominam sobie by Amway robiło jakieś częstsze promocje na swoje artykuły w porównaniu do hipermarketów. A chcę zaznaczyć że Amway jest korporacją światową.

  • Dawid

    Dlaczego produktów Amway w USA jest więcej niż w Polsce ? Kiedy to się zmieni ?

  • admin

    @Dawid: Dawid naprawdę jestem wdzięczny za Twoje pytania, jednak cały czas kierujesz je nie tam gdzie trzeba 🙂

    Moja firma nie nazywa się Amway, tylko Wojciech Stępkowski. Nie zadaję sobie pytań i nie wnikam w strategie Amway, natomiast mam 100% wpływ i decyzję odnośnie mojej firmy.

    Firma Wojciech Stępkowski zajmuje się jak najlepszym wykorzystaniem planu marketingowego Amway, z możliwościami i produktami jakie plan ten daje. Innymi słowy: moja głowa jako prezesa, dyrektora, głównego udziałowca i Bóg wie kogo jeszcze, cały czas myśli jak wyprać z pieniędzy Amway 😛

  • http://www.mitura.net Piotrek Mitura

    Poruszyliście panowie ważną kwestię. Kwestię identyfikacji firmy Amway z konkretnymi osobami prowadzącymi swoje biznesy MLM w oparciu o współpracę z Amway. Nie można utożsamiać Wojtka Stępkowskiego, Piotra Mitury, Zbyszka Reka, czy kogokolwiek innego z korporacją Amway. Owszem każdy z wymienionych jegomości z Amwayem kooperuje, ale Amwayem nie jest.

  • http://www.tylna-belka.pl Belka

    Produkt kosztuje tyle ile klient jest w stanie dać. Zawsze i wszędzie. Produkcja ajfonów to grosze a koszt klienta detalicznego to już całkiem spory pieniądz.
    Z tą kawą jest tak samo. Klient da te 1,5 euro bo nie będzie jechał do PL po kawę za 1,5zł.

  • Dawid

    ” Klient da te 1,5 euro bo nie będzie jechał do PL po kawę za 1,5zł.” Ale co ma do tego kawa kupowana w Polsce ?

  • Magda

    Witam.
    Może nie powinnam się tu wypowiadać bo wiem mniej niż Wy, ale mimo to napiszę jakie jest moje zdanie.
    Osobiście uważam, że wysoka cena nie zawsze oznacza wysoką jakość produktu, ale akurat nie o tym chcę napisać.
    Zadawanie pytań jest ważne, ale ważniejsze jest zrozumienie odpowiedzi.. Nie chodzi o to jak się nakłada przykładową pastę do zębów, ale ile jej się nakłada, czyli co za tym idzie na ile ona starcza. Nakładanie pasty w poprzek to nic innego jak nakładanie mniejszej ilości.. Efekt jest taki, że pasta kupiona za np 20zł może odpowiadać dwóm psatom kupionym w cenie 10zł. Z tego co słyszałam to samo tyczy się kawy, herbaty czy wielu innych produktów firmy.
    Co do promocji to jest tak, że większe sklepy robią promocje zwykle wtedy gdy dany towar się słabo sprzedaje lub został taniej zakupiony. Promocje są również swojego typu reklamą dla sklepu, przyciągają klientów, a prawda jest taka, że jeśli towar jest dobrej jakości to nie potrzebuje dodatkowych reklam.
    To oczywiście jest tylko moje prywatne zdanie..

  • http://pozabankowiec.pl/ lena

    Każdy sprzedawany przez Nas produkt powinien być bardzo starannie opisany. Nie należy informować potencjalnych klientów wyłącznie o nazwie produkty i jego cenie. A takie sytuacje niestety bardzo często mają miejsce! Wielu sprzedawców skupia się wyłącznie na cenie, a nie na tym, w jaki sposób może rozwiązać zaistniały problem klienta. W momencie kiedy zaczynamy zadawać im bardzo konkretne pytania na temat sprzedawanego przez nich produktu (informacje na jego temat powinni mieć w jednym małym paluszku), nie potrafią na nie odpowiedzieć. Ja kupuje wyłącznie u profesjonalnych (dojrzałych) sprzedawców, którzy nie tylko umożliwią mi zakup danego produktu, ale także interesują się moimi problemami.