Kawa, po prostu pyszna poranna kawa (kawa a zdrowie)

Kawa(autor: Wojciech Stępkowski)

W wielu domach, rano, kiedy rodzina wstaje, dominuje kawa rozpuszczalna, albo zalewana kawa sypana. Musi być szybko, z natychmiastowym kopem.

Faktem jest, iż chroniczne poranne zmęczenie może stanowić poważny sygnał organizmu, że coś dzieje się nie tak – najpewniej równowaga kwasowo – zasadowa przestrzeni międzykomórkowej została zachwiana. Kiedy czujesz większe zmęczenie po wstaniu rano, niż poprzedniego dnia wieczorem i dzieje się tak nagminnie, warto się tym zainteresować. W przypadku sytuacji jednostkowych, poranne zmęczenie, może być po prostu skutkiem zjedzenia złej, lub zbyt późno, kolacji.

Wróćmy do kawy. Wiele osób po wypiciu małej czarnej czuje natychmiastowe pobudzenie umysłu i ciała. Z zebranych relacji niestety wiem, iż napój ten jest w wielu przypadkach źle przyrządzany i wypijany na pusty żołądek. Stanowi to bardzo poważne pogwałcenie zasad żywienia, bo kawa, szczególnie rozpuszczalna, ma właściwości drażniące.

Czy jest sposób przygotowania porannej małej czarnej w prawidłowy sposób ? – tak żeby było szybko, uderzająco i zdrowo ? Jest ! Tego sposobu nauczył mnie dobrych parę lat temu lek. med. Zdzisław Kubat.

Przepis na dobrą i zdrową kawę:

1) Wlać do naczynia typu rondel półtorej porcji zimnej (!) wody, tzn jeśli kawy ma być filiżanka – wlej 1,5 filiżanki.
2) Posyp po wierzchu 3 łyżeczki mielonej (nie rozpuszczalnej) kawy, która jest trzymana w lodówce. Nie żałuj pieniędzy na dobrej jakości, 100% Arabica, kawę. Miej świadomość, że w tańszej kawie znajduje się duży procent palonej cykorii, która wygląda i smakuje jak kawa. Ot taki marketingowy chwyt producenta. Kawa musi być trzymana w lodówce, gdyż ze swej natury jest tłusta. Co się dzieje z tłuszczem w temperaturze pokojowej każdy wie – jełczeje.
3) Posyp po wierzchu 2 łyżeczki nie przetworzonego, mielonego kakao.
4) Utrzyj w moździerzu 3 łuski ziaren kardamonu i wsyp do naczynia. Najlepiej używać kardamon w łupinach, jest o wiele bardziej aromatyczny niż mielony.
5) Posyp wszystko mielonym imbirem, a jeszcze lepiej użyj tej przyprawy w postaci korzenia, którego kilka plasterków zmiażdżysz nad naczyniem wyciskaczem do czosnku.
6) Dodaj na koniec 3 goździki.

Tak przygotowany jeszcze zimny napój postaw na ogniu i podgrzewaj dotąd, aż na wierzchu zaczną się tworzyć bomble – coś jak na gotującym się budyniu. Wyłącz i zestaw z palnika.

Na ciepły palnik postaw pustą filiżankę, którą zaraz napełnisz przygotowaną kawą. Filiżanka przez kilka minut przejmie ciepło od palnika i będzie wygrzana. Dlaczego tak ? Jeśli jesteś w dobrej restauracji, zawsze dostaniesz zamówiony posiłek na uprzednio wygrzanym naczyniu. Stara zasada kuchni chińskiej: podawaj ciepłe na ciepłym. Gdy dwa przeciwstawne stany energetyczne się spotykają, wtedy nie jest dobrze.

W czasie kiedy wygrzewa się filiżanka, zagotowana przed chwilą kawa opadnie – można wlewać. Słodzić miodem – najlepiej gryczanym. Ja nie słodzę wogóle.

Pozwól na zakończenie na kilka słów odnośnie działania tak przygotowanego napoju:
1) Bardzo wiele osób po wypiciu kawy, szczególnie rozpuszczalnej odczuwa tzw. „telepawkę”, ręce po prostu drżą. Wynika to z faktu, iż kawa w swej istocie działa wypłukująco na magnez (Mg), a brak tego pierwiastka objawia się drżeniem rąk i skurczami mięśni. Gdy dodane jest do kawy kakao, które jest dobrym źródłem magnezu, bilans tego pierwiastka jest zachowany.
2) Kakao samo w sobie posiada właściwości pobudzające (dlatego jest uznane za używkę) oraz antyoksydacyjne. Właściwości pobudzające kakao przedłużają niejako działanie kofeiny, dlatego gdy wypijesz tak przygotowaną kawę o 7.00 rano będziesz mieć energię do samego południa.
3) Kardamon – przyprawa która bardzo pozytywnie wpływa na pracę wątroby, ma właściwości antyoksydacyjne i pobudzające.
4) Imbir – działanie rozgrzewające bardzo szeroko pojęte oraz przeciwgrzybicze. Imbir zawiera dość dużo kapsaicyny powszechnie występującej substancji we wszelkich ostrych przyprawach. Im przyprawa jest bardziej ostra tym więcej zawiera kapsaicyny.

Kapsaicyna cyt. za Wikipedią „Obecnie odkryto zastosowanie tej substancji w leczeniu nowotworów. Naukowcy z Nottingham University wykazali, że kapsaicyna pobudza komórki nowotworowe do apoptozy (samozniszczenia), atakując ich mitochondria (które odpowiadają za wytwarzanie energii)

5) Goździki – silne działanie antyseptyczne.

KAWA PRZYGOTOWANA POWYŻSZYM SPOSOBEM MOŻE BYĆ SPOŻYWANA NA PUSTY ŻOŁĄDEK – NIE DZIAŁA DRAŻNIĄCO !

Bardzo często, kiedy namawiam osoby w otoczeniu do picia kawy przygotowanej w ten sposób słyszę: „eee a ile czasu to zajmuje, ja nie mam rano czasu !”

Zapewniam, po kilku kawach, czas jej przygotowania zajmie może 2 minuty więcej niż do tej pory. O ile zdrowiej jednak będzie 🙂

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)