Wywal swoich znajomych, albo przestań ich słuchać !

A po co mi ten Fejsbuk ?

Słyszałem o takich, co rozważają usunięcie konta facebook. Zastanawiając się jakimi pobudkami takie osoby mogą się kierować dochodzę do wniosku, że oni po prostu nie umieją Facebooka używać. Traktują to medium jak radio, film, może video online. Ot tak sobie, jest po prostu, coś się tam dzieje, ale nie mają pojęcia jak profil na czele z tablicą (wallem) może zacząć pracować i przynosić korzyści.

Wiesz dlaczego Wojtek nie cierpiał czytać lektur w szkole ? Z prostej przyczyny – czytanie lektur nic mu nie dawało, nie miał określonych z czytania wymiernych korzyści.
Dlaczego Wojtek uwielbia czytać książki z dziedziny biznesu i samorozwoju ? Brawo, zgadłeś – dzięki tym lekturom jego życie się polepsza z dnia na dzień !

Podobnie jest z Facebookiem. Kiedy dokonujesz rejestracji konta facebook zazwyczaj nie liczysz na korzyści z rejestracją związane; może trafi się jakaś randka, z poznaną przez ten portal sympatią. Są też potencjalne zagrożenia – Facebook potrafił rozwalić kilka małżeństw z mojego otoczenia, niby na czacie tylko emotikony facebook, ale jak wiadomo – kropla draży skałę, emotikony nieraz przeradzają się w prawdziwe uczucia.

Marketing www

Są, jak to zwykle w życiu bywa, dwie strony medalu. Ci mądrzy używają społeczności do … robienia biznesu po prostu, do mlm jest jakby Facebook stworzony. Jak zatem Ty możesz ustawić swoją pozycję fejsbukowicza, aby zaczął dla Ciebie pracować ? Jakie aplikacje facebook zainstalować i używać ? A może sprzedaż w biznesie zwiększy reklama facebook ?

Zacznij od podstaw, rozdziel profile

Kiedy chcesz promować swój biznes na Facebooku, niezbędnym narzędziem jest tzw. fanpage, czyli nic innego jak strona twojego biznesu na Facebooku, służy głównie do nawiązywania relacji z zainteresowanymi twoim biznesem osobami. Musisz od początku zachorować na ciężką chorobę – rozdwojenie osobowości. Ty jako Ty prywatnie to jest twój profil podstawowy, Ty jako Twój biznes to jest Twój fanpage.

Pamiętaj ! Profilem prywatnym posługujesz się do luźnych kontaktów ze znajomymi, których znasz osobiście. Fanpage służy do zbierania „Lajków” i publikowania treści tym, których nie znasz, a których interesuje twoja działalność. Ani mi się waż robić inaczej 🙂 bo będzie źle !

Wywal „znajomych”

Ile masz kontaktów w znajomych na Facebooku ? Średnie statystyki mówią o 200 osobach. Kluczowe pytanie teraz: ILE Z TYCH OSÓB ZNASZ OSOBIŚCIE ?! Przejrzyj teraz swój profil i odpowiedz sam na postawione przed chwilą pytanie.

Tablica (wall) twojego profilu może dostarczyć mnóstwo wartościowych informacji. Przykładowo – jest idealna do zastosowania tzw. „strategii szybkiej reakcji”, której to uczy w swoich kursach Przemek Szczęch. Kiedy lajkujesz treści w internecie (strony, blogi) nowy content wskakuje na twój wall niemalże natychmiast. Możesz szybko zareagować nań zostawiając jako pierwszy swój komentarz. „Narażasz” się wtedy na częste jego czytanie przez gremium, bo jest pierwszy i co ? Budujesz powoli swoją markę eksperta. Rzecz jasna – komentarz musi coś merytorycznie wnosić inaczej nikt się nim nie przejmie.

Figa z makiem ! Nie zauważysz interesującego cię kontentu, a wiesz dlaczego ? To proste: masz śmietnik, a nie wall !

Twoja tablica jest zaśmiecona fotkami biednych psów maltretowanych przez właścicieli, dziećmi szukającymi pomocy finansowej, czy durnymi obrazkami z demotywatorów. Content na którym ci zależy ginie w gąszczu śmieci, których nie potrzebujesz.

Zatem od dzisiaj zrób porządki. Wywal z grona znajomych na profilu prywatnym tych, których po prostu nie znasz. Zobaczysz co się stanie, spojrzysz na tablicę: wooow ! ale tu dużo przydatnych wiadomości ! Wtedy dopiero możesz z powodzeniem zacząć uprawiać swój emarketing, czy marketing mix – w zależności czym się z istocie zajmujesz.

Muszę wywalać wszystkich ? 🙁

No nie. Jeśli niektórych chcesz zostawić, ale pierdoły publikują na okrągło, możesz skorzystać z funkcji subskrypcji czyjegoś profilu, możesz ją po prostu wyłączyć. W tym celu kliknij w kogoś ze znajomych, później daj „subskrypcja”, zaraz potem (rozwinie się menu) „zrezygnuj z subskrypcji” i … gotowe. Oczywiście, w każdej chwili można na nowo delikwenta subskrybować.
Aktualizacja 25.03.2012: Po zmianach na Facebooku i wprowadzeniu osi czasu, proces odsubskrybowania przebiega nieco inaczej. Kliknij na znajomego, którego chcesz odsubskrybować, później (rozwijalne menu) kółko zębate (ustawienia), potem daj „Zgłoś/Zablokuj” i zaznacz pierwszą opcję w nowo otwartym okienku.

A co jak mnie zapraszają ?

Co jednak kiedy (a zdarza się to często) pojawi się zaproszenie od kogoś, kogo nie znasz osobiście, do dodania do znajomych ? Napisz, zanim klikniesz akceptację, wiadomość z pytaniem:
czy możesz mi przypomnieć skąd się znamy, ostatnio zawieram dużo znajomości i chyba cię nie pamiętam.

Z reguły odpowiedź, która nadejdzie, w każdym przypadku będzie miała podobną treść:
no nie znamy się osobiście, ale mamy wspólnego znajomego Iksińskiego i dlatego cię dodaję.

Ty napisz coś w stylu:
przepraszam w tej sytuacji, ale używam Facebooka trochę inaczej niż wszyscy i dodaję do znajomych tylko tych, których znam osobiście. Jeśli chcesz obserwować moje aktywności polub proszę mojego fanpage’a i będziesz na bieżąco.

Spokojnie, nikt się za to nie obrazi, a Ty masz czystą tablicę i nowego „lajka” na stronie. Polecam zastosować.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  Wojtku, a co robisz, kiedy ktoś publikuje na Twojej tablicy? Zaglądasz sobie rano a tu np. „Czy można się zakochać w Wojtku od pierwszego wejrzenia?” Co z tym robisz? Kolekcjonujesz czy eliminate & clear?

 • admin

  @Maciej: Zdecydowanie eliminate & clear.

 • http://skuteczny-ebiznes.prees.pl Marek Makarewicz

  Właśnie zrobiłem sobie porządek na fb 🙂 Dzięki Wojtku za świetny art.
  @Maciek. Gdzie się podział Twój wpis o ACTA? Czyżby ACTA? 😉
  Pozdrawiam

 • http://www.mitura.net Piotrek Mitura

  Odsubskrybowanie (po polsku to chyba mi się nie udało…) niektórych znajomych piękne uczucie. Nie wiem jak u Was, ale mnie wkurzają niektóre komentarze, lajki i inne demoty niektórych członków mojej rodziny właśnie…

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  Marku, ogólnie mętlik się zrobił z naszymi projektami. Ne godzinach chcemy uruchomić nową stronę Network Magazynu to raz. Dwa, to różne strony różnych projektów mieliśmy przez kilka lat na różnych serwerach. Teraz, przy nowym projekcie NM jest okazja, żeby na www uwypuklić i poprzenosić wszystko na jeden serwer. Wczoraj przenieśliśmy tam m.in. mój blog i wziął sobie zniknął właśnie ostatni wpis o ACTA. Można to naprawić, ale nie chcę frapować specjalisty, żeby go nie odrywać od ostatniej kosmetyki portalu NM. Odpalimy portal, to poprawi blog.

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  Marek!!! Na pietę Achillesa! Co Ty masz wspólnego z Shout?

 • http://skuteczny-ebiznes.prees.pl Marek Makarewicz

  A mam Maćku, byłem tam basistą 🙂

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  No to ładnie! Nie wiem czy wiesz, ale przy balladach z Twojej pierwszej płyty poznałem małżonkę : ) To było gdzieś tak w 1993-94 roku. Później nic już o Was nie było słychać, a nasza ekipa ładnych parę lat bawiła się przy nich na prywatkach. Do dziś mam je w prywatnym archiwum. No to ładnie, coraz więcej znanych muzyków poznaję w MLM. Fajnie. Może skroimy jakąś kapelę network marketingową? Mam taki projekt, żeby nagrać profesjonalnie jeden kawałek przez muzyków związanych z MLM i wydać na płycie…

  PS. Wojtek, Twoja ww. legła w gruzach. Gdybym zrobił jeszcze wczoraj z Markiem eliminate & clear nigdy bym się nie dowiedział kim jest. A tak, może zrobimy coś ciekawego?

 • http://skuteczny-ebiznes.prees.pl Marek Makarewicz

  Maćku, jestem za 🙂 Jestem ciągle w formie 😉

 • http://www.bdebska.net Bożenna

  Świetny wpis Wojtku, bardzo przydatny. Powyłączałam subskrypcję, bo szkoda mi było pousuwać znajomych. Bardzo przydatna informacja. Super.
  Pozdrawiam
  Bożenna

 • http://reklamacjawzor.weebly.com Adam K

  No, ja na początku i zapraszałem nieznajome osoby i przyjmowałem do kontaktów każdego kto zapraszał… ale to prowadzi tylko do przesytu i zaśmiecenia walla mnóstwem totalnie niepotrzebnych informacji. Popieram to co piszesz w 100%.

 • Natalia

  Super artykuł! Poważnie się zastanowię nad wprowadzeniem takich zmian:)

 • http://kursszybkiegoczytania.waw.pl/ Jan Cisek

  Ciekawe uwagi, choć można je odnieść i do innych obszarów naszego działania w internecie. Z braku czasu mało mnie pociąga facebook, ale po wprowadzeniu zaproponowanych w artykule porządkach może to się zmieni.

 • Pingback: Feedburner, czyli: daj dopalacz na swoją stronę internetową | Wojciech Stępkowski - MLM Samozatrudnienie Możliwości - blog blogów()

 • Krzysiek

  Witam. Mam następujący problem , kiedyś gdy były „pytania/ankiety” na facebooku po naciskałem kilku osobą w prawym rogu przy postach „pokazuj tylko ważne zdarzenia”. Moje pytanie , czy da się to odwrócić , jeśli tak to w jaki sposób ? Z góry dziękuje.

 • admin

  @Krzysiek: Nie wiem jak to można zrobić. Wygooglaj problem, na pewno znajdziesz odpowiedź.

 • Krzysiek

  Próbowałem wygooglować i trafiłem tutaj. To nie tak , że nie chce mi się szukać , po prostu nie umiem znaleźć rozwiązania tego problemu.

 • admin

  @Krzysiek: Absolutnie nie mam do Ciebie pretensji, że mnie wygooglałeś 🙂 Jak coś się na ten temat dowiem, na pewno napiszę kolejny comment 🙂