Wywal swoich znajomych, albo przestań ich słuchać !

A po co mi ten Fejsbuk ?

Słyszałem o takich, co rozważają usunięcie konta facebook. Zastanawiając się jakimi pobudkami takie osoby mogą się kierować dochodzę do wniosku, że oni po prostu nie umieją Facebooka używać. Traktują to medium jak radio, film, może video online. Ot tak sobie, jest po prostu, coś się tam dzieje, ale nie mają pojęcia jak profil na czele z tablicą (wallem) może zacząć pracować i przynosić korzyści.

Wiesz dlaczego Wojtek nie cierpiał czytać lektur w szkole ? Z prostej przyczyny – czytanie lektur nic mu nie dawało, nie miał określonych z czytania wymiernych korzyści.
Dlaczego Wojtek uwielbia czytać książki z dziedziny biznesu i samorozwoju ? Brawo, zgadłeś – dzięki tym lekturom jego życie się polepsza z dnia na dzień !

Podobnie jest z Facebookiem. Kiedy dokonujesz rejestracji konta facebook zazwyczaj nie liczysz na korzyści z rejestracją związane; może trafi się jakaś randka, z poznaną przez ten portal sympatią. Są też potencjalne zagrożenia – Facebook potrafił rozwalić kilka małżeństw z mojego otoczenia, niby na czacie tylko emotikony facebook, ale jak wiadomo – kropla draży skałę, emotikony nieraz przeradzają się w prawdziwe uczucia.

Marketing www

Są, jak to zwykle w życiu bywa, dwie strony medalu. Ci mądrzy używają społeczności do … robienia biznesu po prostu, do mlm jest jakby Facebook stworzony. Jak zatem Ty możesz ustawić swoją pozycję fejsbukowicza, aby zaczął dla Ciebie pracować ? Jakie aplikacje facebook zainstalować i używać ? A może sprzedaż w biznesie zwiększy reklama facebook ?

Zacznij od podstaw, rozdziel profile

Kiedy chcesz promować swój biznes na Facebooku, niezbędnym narzędziem jest tzw. fanpage, czyli nic innego jak strona twojego biznesu na Facebooku, służy głównie do nawiązywania relacji z zainteresowanymi twoim biznesem osobami. Musisz od początku zachorować na ciężką chorobę – rozdwojenie osobowości. Ty jako Ty prywatnie to jest twój profil podstawowy, Ty jako Twój biznes to jest Twój fanpage.

Pamiętaj ! Profilem prywatnym posługujesz się do luźnych kontaktów ze znajomymi, których znasz osobiście. Fanpage służy do zbierania „Lajków” i publikowania treści tym, których nie znasz, a których interesuje twoja działalność. Ani mi się waż robić inaczej 🙂 bo będzie źle !

Wywal „znajomych”

Ile masz kontaktów w znajomych na Facebooku ? Średnie statystyki mówią o 200 osobach. Kluczowe pytanie teraz: ILE Z TYCH OSÓB ZNASZ OSOBIŚCIE ?! Przejrzyj teraz swój profil i odpowiedz sam na postawione przed chwilą pytanie.

Tablica (wall) twojego profilu może dostarczyć mnóstwo wartościowych informacji. Przykładowo – jest idealna do zastosowania tzw. „strategii szybkiej reakcji”, której to uczy w swoich kursach Przemek Szczęch. Kiedy lajkujesz treści w internecie (strony, blogi) nowy content wskakuje na twój wall niemalże natychmiast. Możesz szybko zareagować nań zostawiając jako pierwszy swój komentarz. „Narażasz” się wtedy na częste jego czytanie przez gremium, bo jest pierwszy i co ? Budujesz powoli swoją markę eksperta. Rzecz jasna – komentarz musi coś merytorycznie wnosić inaczej nikt się nim nie przejmie.

Figa z makiem ! Nie zauważysz interesującego cię kontentu, a wiesz dlaczego ? To proste: masz śmietnik, a nie wall !

Twoja tablica jest zaśmiecona fotkami biednych psów maltretowanych przez właścicieli, dziećmi szukającymi pomocy finansowej, czy durnymi obrazkami z demotywatorów. Content na którym ci zależy ginie w gąszczu śmieci, których nie potrzebujesz.

Zatem od dzisiaj zrób porządki. Wywal z grona znajomych na profilu prywatnym tych, których po prostu nie znasz. Zobaczysz co się stanie, spojrzysz na tablicę: wooow ! ale tu dużo przydatnych wiadomości ! Wtedy dopiero możesz z powodzeniem zacząć uprawiać swój emarketing, czy marketing mix – w zależności czym się z istocie zajmujesz.

Muszę wywalać wszystkich ? 🙁

No nie. Jeśli niektórych chcesz zostawić, ale pierdoły publikują na okrągło, możesz skorzystać z funkcji subskrypcji czyjegoś profilu, możesz ją po prostu wyłączyć. W tym celu kliknij w kogoś ze znajomych, później daj „subskrypcja”, zaraz potem (rozwinie się menu) „zrezygnuj z subskrypcji” i … gotowe. Oczywiście, w każdej chwili można na nowo delikwenta subskrybować.
Aktualizacja 25.03.2012: Po zmianach na Facebooku i wprowadzeniu osi czasu, proces odsubskrybowania przebiega nieco inaczej. Kliknij na znajomego, którego chcesz odsubskrybować, później (rozwijalne menu) kółko zębate (ustawienia), potem daj „Zgłoś/Zablokuj” i zaznacz pierwszą opcję w nowo otwartym okienku.

A co jak mnie zapraszają ?

Co jednak kiedy (a zdarza się to często) pojawi się zaproszenie od kogoś, kogo nie znasz osobiście, do dodania do znajomych ? Napisz, zanim klikniesz akceptację, wiadomość z pytaniem:
czy możesz mi przypomnieć skąd się znamy, ostatnio zawieram dużo znajomości i chyba cię nie pamiętam.

Z reguły odpowiedź, która nadejdzie, w każdym przypadku będzie miała podobną treść:
no nie znamy się osobiście, ale mamy wspólnego znajomego Iksińskiego i dlatego cię dodaję.

Ty napisz coś w stylu:
przepraszam w tej sytuacji, ale używam Facebooka trochę inaczej niż wszyscy i dodaję do znajomych tylko tych, których znam osobiście. Jeśli chcesz obserwować moje aktywności polub proszę mojego fanpage’a i będziesz na bieżąco.

Spokojnie, nikt się za to nie obrazi, a Ty masz czystą tablicę i nowego „lajka” na stronie. Polecam zastosować.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)