Spokojna starość ? Zapomnij !

„Ludzie w wieku emerytalnym mają dwie przypadłości: są biedni albo kalecy, a najczęściej jedno i drugie” – Jerry Meadows


Takie słowa potrafią zapaść w pamięć. U mnie nie tylko zagnieździły się w umyśle, ale i przerażenie sieją tam do dziś. Mało tego, przeraża mnie ignorancja ludzka, ignorancja moich rówieśników. Kiedy w luźnych towarzyskich rozmowach zahaczam o temat emerytur i tego co czeka na starość dzisiejszych 30 – latków, słyszę tylko lakoniczne jakoś tam będzie.

To co nas gubi zawsze i wszędzie: „jakoś tam będzie”

Dwa lata wstecz pisałem o tym, temat wciąż świeży, nie przeminął. Nie daje to do myślenia ? Mało tego temat „Emerytura 2011” daje jeszcze lepsze rewelacje niżeli te sprzed 2 lat. Wiek emerytalny chcą podnieść do 67. A nie myślisz ile jeszcze takich „podwyżek” będzie zanim dożyjesz tych 67 ?! Na obecnej na pewno się nie skończy, gwarantuję.

Emerytura i praca

Myślisz: emerytura i praca są ściśle powiązane. Pracuję teraz by mieć emeryturę na starość. Szczytna idea, tylko jak daleka od obecnej rzeczywistości. Obyś się tylko nie obudził z przysłowiową ręką w nocniku, kiedy cały system rypnie, ot tak – zniknie z powierzchni ziemi. Przyjrzyj się dokładnie: temat nie ustaje, a to coś znaczyć musi. Wcześniejsza emerytura już dzisiaj jest utopią, emerytura wnet się taką utopią stanie.

ZUS

Bez sensu jest wylewać żółć na tę instytucję, nic to nie da i na pewno nie polepszy sytuacji ani mojej ani twojej. Niech stacza się po równi pochyłej, a stacza się coraz szybciej. Wyjściem jest przestać liczyć na kogokolwiek i zacząć liczyć na siebie. Ale ja jestem zmęczony – tak słyszę często, nie mam czasu nic robić więcej bo moja posada mnie wykańcza – też słyszę. Wiesz co ? Powiedz to do lustra bo niewielu to obchodzi. Stań przed lustrem, wyobraź sobie swoje odbicie za lat 35, może 40, spójrz w swoją kieszeń – bo tam będzie nie więcej jak 500 zł miesięcznie i … żyj życiem emeryta. Powodzenia.


Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • http://www.biznesfan.pl Biznesfan

  Bardzo na czasie. Właśnie myślałem, żeby skroić taki tekst do Network Magazynu. Jak dobrze, że mamy w MLM blogerów 🙂 Wystarczy zapodać w dziale Blogosfera w MLM i z głowy. Dzięki Wojtek. To normalnie jakbyś był redaktorem NM.

 • Milena Piskorska

  Zapraszam na prezentację programu IDEAlink od poniedziałku do piątku o godz. 20:30
  http://idealink.clickwebinar.com/IDEALINK

 • http://www.bdebska.net Bożenna Dębska

  A moi rówieśnicy liczą na swoje dzieci, hehe….

 • http://bbmkp.pl bbmkp

  Emerytury w polsce to porażka i tyle… nie ma się co oszukiwać

 • http://www.pawelsocha.pl Paweł

  Nie ma się co oszukiwać tylko przyjąć do świadomości, że emerytury nie będzie. A przyjmując, że obecnie około 40% (mężczyzn) w Polsce umiera przed 67 rokiem życia to już kompletna porażka.

 • admin

  Tak Paweł, tylko bolesne jest to, że większość ludzi z naszego pokolenia liczy na emerytury jednak.

 • http://barbarakozakowska.pl Barbara Kozakowska

  Witam.
  Większość z Was to ludzie młodzi.
  A co z takimi jak ja, którzy odprowadzają składki do ZUS-u przez 25, a może i więcej lat.I nagle okazuje się, że czeka nas kolejny okres płacenia składek. Może nawet w tym wieku warto się chwilę zastanowić, czy mamy jakikolwiek wpływ na kolejne decyzje rządu. Może przestać wreszcie liczyć na cud i skupić się na tym na co możemy mieć wpływ. Wiadomo, że to co robimy dzisiaj przekłada się na to, co będziemy mieć za kilka lat.

 • admin

  @Barbara: Wiesz co ? Mogę się mylić bo jeszcze moje doświadczenie życiowe nie jest zapewne takie jak Twoje, ale … wyjście jest jedno i dla tych młodych i dla tych dojrzałych 🙂 – zarabiać tyle pieniędzy, żeby po prostu mieć to wszystko w poważaniu i mlm wydaje się być jedną jak nie jedyną metodą.

 • Teresa

  Witam,
  Jestem emerytką i mogę zapewnić, że już teraz z emerytury nie da się wyżyć. Artykuł jest więc bardzo sensowny i właściwie wszyscy młodzi ludzie powinni go przeczytać. Nie można liczyć na emeryturę z ZUS, ani tym bardziej z OFE. Ja obecnie zaczynam budowanie biznesu w MLM i aż żal pomyśleć, gdzie była bym w tej chwili, gdyby starczyło mi odwagi i wytrwałości, aby zacząć np. 20 lat temu.
  Najważniejsze w życiu, to mieć odwagę w podejmowaniu własnych decyzji i wytrwałość w ich realizacji. Warto również wspomnieć sobie czasami stare powiedzonko : „Umiesz liczyć ? Licz na siebie!”
  Pozdrawiam wszystkich Czytelników !
  Teresa
  ps. Może ktoś zechce się ze mną podzielić swoimi przemyśleniami i doświadczeniam ? Zapraszam na kontakt e-mail : tebe@vp.pl

 • admin

  A jeszcze lepiej będzie jak podzieli się wpisując swój komentarz tutaj 🙂

 • http://fm-group-perfumy.pl/ Michał FM Group

  Śmieszna jest to, że wielu ludzi, którzy postrzegają MLM jako piramidę finansową, nie dostrzega, że to własnie nasz system emerytalny jest modelowym przykładem piramidy. My płacimy emerytury za starszych (którzy są jakby nad nami w piramidzie), a nasze emerytury mają opłacać młodsze osoby (które są jakby pod nami). Płacimy składki, dzięki którym możemy wejść do systemu, w którym zarobimy (dostaniemy więcej niż wpłaciliśmy), tylko jeśli do systemu wejdzie więcej nowych ludzi niż jest teraz (więcej ludzi będzie się rodzić, niż umierać). Wypisz, wymaluj piramida finansowa.

 • Rafał

  Już dawno nie czytałem tak mądrego tekstu na mlm-owym blogu.
  Żadne ble,ble,ble. Sama prawda.
  Szkoda że tak mało ludzi faktycznie to sobie uświadamia 🙁

 • http://piotrkosinski.net Piotr Kosiński

  Jedyne co zostaje to kombinować samemu. Nie widzę dzisiaj perspektywy abym mógł spokojnie i dostatnie spędzić starość, a to mnie zaczyna przerażać …

 • http://zaparkuj.eu lukas

  Licz na siebie tego Nas uczy państwo. Reforma powinna dotyczyć poprawy koniunktury, która pomoże walczyć z bezrobociem, a nie tylko 67 67 67 uparcie powtarzane. Dlaczego tak jest? bo tak prościej?

 • http://www.rafalkucia.pl Rafał Kucia

  „Żyj życiem emeryta”, jeśli komuś to odpowiada to rzeczywiście: jakoś tam będzie.

 • http://annakokocinska.pl/obiekcje/ AnnaKokocinska

  Na jednym z lotnisk widziałam bardzo ciekawą reklamę: „Ubezpiecz się jeśli chcesz jeść najtańszych parówek na starość…”. Synonimem do „jakoś to będzie” są te najtańsze parówki właśnie…

 • http://annakokocinska.pl/obiekcje/ AnnaKokocinska

  Na jednym z lotnisk widziałam bardzo ciekawą reklamę: „Ubezpiecz się jeśli chcesz jeść najtańszych parówek na starość…”. Synonimem do „jakoś to będzie” są te najtańsze parówki właśnie…

 • http://katalog.rzezba.pl krzysiek

  Wydaje się jakby cała otoczka emerytalna była źle skonstruowana i teraz każdy boi się za to zabrać. to troszkę tak, jakbyśmy płynęli łodzią po morzu i w czasie rejsu mieli zrobić remont całego kadłuba – raczej się nie da ?

 • http://netemx.pl/ David

  Mam nieco ponad 30 lat i sam zauważyłem, że system emerytalny w Polsce jest kulawy. Sam nie liczę, że dożyję 67 czy 70 lat więc jak dla mnie to nie ma wielkiego sensu martwić się o emeryturę. Po prostu muszę samemu oszczędzać, aby uzbierać na spokojną starość. Pracując w warunkach szkodliwych nie ma mowy o tak długiej żywotności.

 • http://www.marcinoniszczuk.pl Marcin Oniszczuk

  Witaj Wojtku,
  Super blog.
  Jakbyś miał ochotę to rzuć okiem na Inwestycje Bez Wkładu Własnego Pozdrawiam Cię serdecznie
  Marcin Oniszczuk

 • Pingback: Jeszcze czekasz ?! Emerytura to mit ! | Wojciech Stępkowski - MLM Samozatrudnienie Możliwości - blog blogów()

 • http://pozabankowiec.pl/ lena

  Ja staram się systematycznie odkładać pieniądze na emeryturę. Nie masz jeszcze 30 lat, ale też nie wyobrażam sobie aktywności na rynku pracy przez najbliższe 30 czy 40 lat. Zbyt długo, aby codziennie rano wstawać z uśmiechem na twarzy;) Dlatego też bardzo poważnie myślę o założeniu własnego biznesu. Nie po to aby inni pracowali za mnie, ale po to aby w pełni zrealizować się zawodowo (jedni z Nas realizują się w pracy etatowej, a inni…)! Dzisiaj największym problemem dla mnie są obowiązkowe ZUS – y.