Trudno jest zmierzyć pewne wartości – recenzja książki Roberta Kiyosaki „Biznes XXI wieku”

„Jest zadziwiające, że Robert Kiyosaki sprzedał mi po raz kolejny tę samą historię”

To komentarz, który wpadł na mnie podczas przeglądania jednego z branżowych forów internetowych. I jest w tym stwierdzeniu mnóstwo racji.

Każdy, kto interesuje się choć trochę finansami i jest głodny poznania tajników tajemnej wiedzy finansowej zna historię bogatego ojca i biednego ojca. Tak naprawdę wiedza finansowa nie jest taka tajemna i tajna, ironizowałem zdanie wyżej. Problem tkwi właśnie w prostocie i zdefiniowaniu pewnych pojęć, bo świat zewnętrzny, szczególnie media, kreują zgoła inny obraz. Kreowany jest obraz po prostu pod potrzeby i interesy konkretnych grup, trzymających w rękach konkretne dziedziny finansowe.

Kredyt studencki

I tak, gdy jesteś studentem, od samego początku nęka myśl o kredycie studenckim. I tak, gdy założono ci na palec gps (czytaj obrączkę ślubną), albo gdy jesteś świeżo upieczoną żoną, nęka myśl o kredycie mieszkaniowym. Teściowie są fajni, ale mieszkać z nimi się nie da. Mamusia żony, zwana potocznie Ósmym Pasażerem Nostromo szczególnie miesza się do życia młodych wtedy, gdy nie trzeba. Niestety znam rodziny, które egzystują w takich warunkach od kilkunastu lat i wcale nie widać chęci zmiany. Cóż – TV i piwo ważniejsze niż walka o normalne życie.

Niepopularny sposób postępowania

Kiyosaki natomiast, można śmiało powiedzieć, jest swojego rodzaju wywrotowcem. Kredyt ? – mówi, nigdy ! Chyba, że zaciągasz mądry kredyt, czyli taki dzięki któremu otworzysz strumień aktywów – źródło, które będzie wkładało pieniądze do twojej kieszeni. Mieszkanie, owszem, zwiększa twój stan posiadania, tylko jakby się bliżej przyjrzeć, zaciągniętym kredytem wzbogacasz bank, nie siebie. Mieszkanie będzie tak naprawdę twoje gdy je spłacisz – za lat 30 czy 40.

Odmienny sposób percepcji świata ? A i owszem !

„Jeśli chcesz mieć to czego nie mają inni, musisz zacząć robić to, czego inni nie robią”

Prawda życiowa. Prosto z mostu: głupkiem jest osoba, która robi cały czas to samo i oczekuje różnych rezultatów. Niestety. Działanie w ten sam sposób, z tymi samymi ludźmi prowadzi zawsze do określonych, tych samych rezultatów. Jak to ujął ktoś bardzo mądry – pokaż mi 5 Twoich przyjaciół, z którymi utrzymujesz kontakty przez ostatnie 5 lat, a powiem ci kim będziesz za następne 5 lat.

Kwadrant Przepływu Pieniędzy ukazuje więcej niż się na początku wydaje

Kwadrant Przepływu Pieniędzy, powtarzany jak mantra przez Roberta, choć jest tylko prostą infografiką, po głębszej analizie okazuje się rysunkiem opisującym i tłumaczącym dzisiejszy porządek świata. Dzięki niemu w przejrzysty sposób da się wytłumaczyć dlaczego marketing sieciowy jest Biznesem XXI wieku. Ba, da się również wytłumaczyć dlaczego tak trudny jest mlm. Nie w swych założeniach trudny, lecz w wykonaniu – nie mam na myśli czynności, które przy budowaniu biznesu mlm trzeba wykonywać, bo te akurat są bardzo proste i powtarzalne. Myślę o tym jak do diaska zrozumieć otoczenie przez nowego przedsiębiorcę mlm biorącego się do pracy. Myślę o wysiłku umysłowym, jaki trzeba podjąć gdy przychodzi zmierzyć się z postawą i reakcjami otoczenia. Postawą ukazującą totalną ignorancję ludzi nas otaczających, począwszy często na najbliższej rodzinie, co może być najbardziej bolesne. Reakcjami często graniczącymi z rękoczynami – W coś ty się wpakował ! Nic w tym nie zarobisz ! Ale cię wkręcili ! – i tym podobnymi.

Bardzo treściwa i merytoryczna lektura

Biznes XXI wieku to jeden wielki argument, rozłożony na czynniki pierwsze, podzielony na „podargumenty”. Na 170 kartach tej lektury jest słowo po słowie wyłożone dlaczego właśnie mlm jest Biznesem XXI wieku. Zdefiniowanie i opis 8 rodzajów aktywów jakie zdobędziesz decydując się na uczestnictwo w modelu mlm uzmysławia jak wielką, często trudno mierzalną wartość możesz dostać przyłączając się do wielkiego boomu mlm jaki na świecie się rozwija w pierwszej dekadzie XXI wieku. Korzystaj teraz ! Nie czekaj z decyzją, bo za kilka lat może być za późno. Nie dlatego, że system mlm się skończy, czy nasyci. A dlatego, że z biegiem lat po prostu maleje chęć i zapał do wysiłku i pracy.

Działaj teraz bo czas ucieka !

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)