Jak dużym problemem może być trzeci migdał u dziecka ?

Powiększenie trzeciego migdała u dziecka

W czerwcu 2012 roku razem z moją żoną stanęliśmy przed dylematem, którego przyczyną było znaczne powiększenie trzeciego migdała u naszej córki. Po badaniu endoskopowym, czyli dość nieprzyjemnym dla dziecka włożeniu do jamy nosowo – gardłowej mikrokamery (fiberoskopu) okazało się, że trzeci migdał zajmuje 3/4 przestrzeni w której się znajduje. Oznaczało to jedno – 3/4 powierzchni, przez którą przechodzi powietrze do oddychania, było zatkane ! Pozostało tylko 1/4.

Lekarz laryngolog, bardzo doświadczony specjalista otolaryngologii dziecięcej (leczył także mnie kiedy byłem w wieku córki) wytłumaczył cały mechanizm zwiększonej podatności na infekcje dróg oddechowych. Zimne powietrze, które powinno wpadać przez nos i być tam ogrzewane, wpadało przez, na pół otwartą, buzię. Paulina nie mogąc oddychać nosem miała cały czas otwartą buzię, nawet podczas snu. Wiadomym jest również, że w nosie zatrzymywane są pewne mikro zanieczyszczenia powietrza, co nie dzieje się w przypadku oddychania buzią.

Ciągłe infekcje u dziecka

Wszystkie infekcje u córki przebiegały w podobnym schemacie: najpierw ropny, zielony katar, zaraz później zapalenie obustronne uszu. Leczenie: standardowo – antybiotyk i na 3 tygodnie spokój. Po tym czasie to samo i następny antybiotyk. Brzmi znajomo ?

Uważam, że każdy rodzic powinien wiedzieć, to co ja wiem dzisiaj. Dlatego na stronie www.trzecimigdal.eu publikuję ebooka w szczegółach opisującego co zrobiliśmy by uniknąć zabiegu. Zachęcam do lektury

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)