Zbilansowany budżet domowy – od tego zacznij w mlm. W każdym biznesie od tego zacznij.

home_budget

Jedną z najbardziej niezrozumiałych rzeczy w mlm jest jego strona finansowa. Strona kosztowa prowadzenia biznesu, szczególnie na starcie.

Koszty prowadzenia firmy w oparciu o model wielopoziomowy

Z modelem biznesowym wielopoziomowego marketingu zapoznajesz się najczęściej udając się na spotkanie. Czy to wirtualne, czy realne – nieważne. Spotkanie. Kiedy na spotkaniu słyszysz z ust prelegenta, że biznes z którym ów cię właśnie zapoznaje nie wymaga żadnych inwestycji, żadnych ruchów finansowych z twojej strony – opuść spotkanie jak najszybciej.

Nie ma czegoś takiego jak biznes z zerową inwestycją. Nie ma. Koniec kropka. Inwestycja może być mała lub duża, może być w obszarze twoich możliwości bądź nie, ale zawsze jest. Mawiano „z pustego to nawet Salomon nie naleje” i to jest prawda.

Kiedy prelegent spotkania na którym się znajdujesz opowiada banialuki o braku inwestycji finansowej oznacza, że od początku cię oszukuje. Słyszę też nieraz o tezach tzw. biznesu „nie musisz nic sprzedawać” – też bzdura. Temat na odrębny artykuł.

Biznes w oparciu o mlm wymaga stałej, permanentnej inwestycji po pierwsze w edukację – chcesz odnosić sukcesy, a tego nauczysz się tylko od tych co je odnoszą. Edukacja kosztuje co jest rzeczą oczywistą. Po drugie wymaga inwestycji w twoje zaplecze towarowe. Twój klient nie będzie czekał tydzień na produkt, który chce nabyć od ciebie. Chce ten produkt natychmiast i ty musisz mu to „natychmiast” zapewnić. Inaczej pójdzie do kogo innego, albo po prostu do sklepu.

No dobra, powiesz. Ale ja nie mam pieniędzy ! Skąd na to wszystko mam wziąć ?!

Niech wydatki domowe będą pod twoją kontrolą

Doszliśmy do sedna. Musisz mieć kontrolę nad każdym groszem, który przepływa przez twój budżet. Potraktuj swoje gospodarstwo domowe jak firmę. Firma przynosi zyski kiedy jest na plusie, przynosi straty kiedy na minusie. Powiesz może: ale Wojtek trywializmy podajesz. Zgadza się – trywializmy, czy jednak je stosujesz ?

Abyś mógł mieć kapitał do zainwestowania w biznes mlm, nie chodzi o duży bo wystarczy rzędu 100-300 zł miesięcznie, zobacz gdzie w twoim codziennym przepływie finansowym pieniądze wyciekają. Zobacz jednym słowem, które wydatki możesz wyeliminować. Potrzebujesz wiedzieć w którym miejscu bliżej się przyjrzeć wydatkom, musisz najpierw dowiedzieć się na co wydajesz pieniądze. Tutaj z pomocą przychodzą 2 elementy:

1. Codzienny nawyk
2. Odpowiednie narzędzie

Codzienny nawyk – monitoruj wydatki domowe

Kiedy robisz zakupy – weź do portfela paragon. Kiedy tankujesz samochód – weź paragon, zachowaj fakturę. Kiedy idziesz do kina – zatrzymaj bilet. Poproś o to też twojego współmałżonka lub partnera, chociaż będzie to dla niego dziwne, niepojęte. Poproś aby wziął paragon przy kasie i oddał tobie wieczorem tego samego dnia. Mam zbierać makulaturę ?! – zapytasz. W tych papierkach (paragonach) schowanych w twoim portfelu tkwi twoja przyszłość. Tak, mówię całkiem poważnie – tu jest twoje przyszłe być albo nie być. Co mam z nimi dalej zrobić ?

Program do zarządzania budżetem domowym – odpowiednie narzędzie

Poszukaj aplikacji na twój komputer. Poszukaj aplikacji na twój iPhone albo twojego iPada. Aplikacji w którą będziesz codziennie, systematycznie wpisywać swoje wydatki, w którą codziennie będziesz wpisywać swoje przychody. Ja korzystam z Home Budget, wcześniej byłem użytkownikiem Money from Jumsoft, a jeszcze wcześniej Ace Money. Wybierz dla siebie najbardziej odpowiednią.

Z doświadczenia doradzę, ponieważ żyjemy w erze urządzeń mobilnych, wybierz taką aplikację, która będzie miała niezawodną i swobodną synchronizację pomiędzy twoim smartfonem/tabletem, a twoim komputerem domowym/laptopem. Jesteś maksymalnie produktywny w aspekcie domowych finansów, kiedy zaraz po zrobieniu zakupów, zanim jeszcze dojdziesz na parking by załadować wszystko do bagażnika samochodu, wpiszesz po drodze kwoty, które wydałeś.

Wpiszesz to w swojego smartfona, który natychmiast dokona synchronizacji z chmurą danych. Mówiąc bardziej po polsku: dane, które przed chwilą wprowadziłeś są dostępne w jednej chwili na wszystkich urządzeniach, na których pracujesz.

Analizuj dane co miesiąc

Zdefiniowanie zaraz na początku odpowiednich kategorii wydatków i przychodów umożliwi bardzo sprawne ich analizowanie na koniec każdego miesiąca. Umożliwi dogłębne przyjrzenie się twojemu cashflow i wykreślenie rzeczy zbędnych. Wykreślenie wydatków, które można było zaniechać i nie popełnianie ich w kolejnym cyklu rozliczeniowym (miesiącu).

Stąd właśnie weźmiesz bardzo szybko środki finansowe na rozwój twojego biznesu mlm. Spróbuj tej metody przez kilka miesięcy, a przekonasz się ile wydatków możesz uniknąć. Spróbuj, nie pożałujesz, gwarantuję.

Gdybyś miał problemy, nie miał pomysłu na odpowiednie zdefiniowanie kategorii wydatków daj znać w komentarzu pod wpisem. Pomogę !

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)