Nieuchronność straty, czyli kilka słów o liście kontaktów w mlm.

the_list

Strata pieniędzy w mlm

Prowadząc biznes w oparciu o model wielopoziomowego marketingu musisz być przygotowany na straty. Jeśli ktoś opowiada o tym rodzaju działalności nie wspominając o stratach, najzwyczajniej w świecie oszukuje. Pojęcie straty kojarzy się najczęściej ze stratą finansową, ale ja nie o takiej stracie w tym tekscie chcę potraktować. Jeśli nawiążesz współpracę z solidnym partnerem, np. takim jak Amway, o stracie finansowej nie można mówić!

Lekki off-topic

Amway po prostu daje na wszystkie „inwestycje” unikalną gwarancję zwrotu pieniędzy tzn. zarówno opłata startowa (100 zł), jak i pieniądze zapłacone za zakupione produkty podlegają zwrotowi. Po prostu gdy komuś biznes się „odwidzi” albo produkt nie spodoba może zażądać zwrotu pieniędzy. Nie będzie żadnych dodatkowych pytań. Czy wszystkie korporacje dają takie gwarancje ? Pewnie nie i dlatego trzeba szukać takich, które dają. Kropka.

Strata w ludziach w mlm

Strata w ludziach – brzmi groźnie. Aby dobrze wystartować biznes w modelu wielopoziomowego marketingu, jednym z pierwszych kroków jest zrobienie listy kontaktów. Po co ? Proste. Lista kontaktów będzie bazą do dalszych działań biznesowych. Lista kontaktów stanie się swoistym centrum operacyjnym; kiedy lista kontaktów maleje – entuzjazm przedsiębiorcy też idzie w dół. Kiedy lista jest duża – poziom adrenaliny biznesmena rośnie; „Hurra ! Jest z kim robić biznes, bierzemy się za działania.”

Nieuchronną cechą listy jest to, że jest ona „używana”. Używanie listy oznacza kontaktowanie się z kolejnymi kandydatami i przedstawianie im propozycji biznesowej. Po prezentacji możliwości współpracy, a właściwie efektem tej prezentacji (moim zdaniem nie powinno się to dziać po jednym spotkaniu) następuje decyzja kandydata – na TAK lub na NIE.

Co prawda u mnie nigdy nie ma odpowiedzi NIE, bo zawsze na pewnej płaszczyźnie zostawiam kandydatowi otwarte drzwi i dzięki temu nawiązuje się zawsze w pewnym zakresie współpraca. O tym napiszę w przyszłości.

Decyzja na NIE oznacza stratę człowieka z listy. Teraz clue tego artykułu:

Strata w ludziach zawsze będzie. Kiedy robisz biznes właściwie, strata będzie mała. Kiedy robisz biznes niewłaściwie, strata będzie duża.

Bolączką jest NIEWŁAŚCIWE robienie biznesu mlm i narzekanie, że nie idzie jak potrzeba. Dobra rada sama się nasuwa: rób biznes WŁAŚCIWIE. Naucz się go robić właściwie. Schowaj swoje widzi mi się, schowaj swoją dumę do kieszeni i posłuchaj tych co wiedzą. Jest ich mnóstwo.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)