Pierwsze kilkanaście dni z FitBit Flex – cz.1

Mój FitBit Flex

Tak mnie zawsze zastanawiało do jakiego stopnia można monitorować swoją codzienną aktywność fizyczną. Nawet bardziej zastanawiającym było czy da się wymyślić coś jeszcze ponad zwykły krokomierz. Czy może istnieć urządzenie, które nie dość, że monitoruje aktywność to jeszcze będzie potrafiło motywować ?

Istnieje i jest nim FitBit Flex ! Posiadaczem Flexa jestem mniej więcej od ponad dwóch tygodni i już wiem, że będzie towarzyszyć na moim nadgarstku przez dłuższy czas.

Do czego służy Fit Bit Flex ?

Ogólnie mówiąc jest to urządzenie mierzące kroki, tzw. krokomierz. Takim urządzeniem FitBit Flex byłby sam. Nie działa jednak w pojedynkę, bo integralną częścią systemu jest aplikacja na smartfon lub tablet. Dzięki niej mamy do czynienia z krokomierzem codziennie ukazującym codzienną aktywność człowieka w wielu płaszczyznach.

Co mi powie FitBit Flex ?

Powie po pierwsze ile kroków człowiek zrobił danego dnia. I tutaj było dla mnie duże zaskoczenie. Źródła traktujące o wellness podają, że dorosły człowiek potrzebuje zrobić minimum 10.000 kroków (minimum !) aby zachować właściwą dobową dawkę minimalnego wysiłku fizycznego, w domyśle – spalić spożyte kalorie. Okazało się po pierwszych kilku dniach używania FitBit Flexa, że moja dzienna aktywność była na poziomie 8.500 kroków. Mało. Oczywiście, gdybym monitorował kilka dni dłużej, pewnie średnia wyszłaby może z 1000 kroków więcej ale … zostałem tym słabym wynikiem zmotywowany i wziąłem się od razu za siebie. Jak ? To bardzo proste. Wyciągasz kluczyki od auta z kieszeni, i udajesz się tam gdzie potrzebujesz zamiast samochodem – pieszo. Spacerek. Szybki spacerek – jak kalendarz pełny danego dnia, wolny spacerek – jak zajęć mniej. Licznik kroków jednak bije zawsze in plus, za każdym spacerem.

FitBit Flex jako monitor jakości snu

To, że śpię mało to wiem. Nie zdawałem sobie sprawy jednak, że śpię efektywnie aż tak krótko ! Flex-a można bardzo łatwo przełączyć w tryb monitorowania snu. Wystarczy, po położeniu się do łóżka, uderzać w niego palcem przez 2 sekundy i kilkukrotne mrugnięcie dwoma diodami sygnalizuje, że śpisz. Jak bardzo zdumiony byłem, gdy o poranku, po synchronizacji trackera z aplikacją w iPadzie odczytałem długość snu. Okazało się, że owszem przebywałem w łóżku ponad 10 godzin, ale efektywnego snu było tylko 3 (po 24 minutach fazy zasypiania) Przebudziłem się tej nocy 11 razy i … wcale tego nie pamiętam ! To była sobota, gdzie pozwalam sobie na więcej wypoczynku. W dni powszednie jest jeszcze gorzej: w łóżku 6 godzin, efektywnego snu 1,5h albo mniej. Daje do myślenia i motywuje do zmiany trybu wypoczynku, nieprawdaż ?

Monitor snu FitBit Flex

Z FtiBit Flex chodzi o codzienną, syatematyczną aktywność !

Powiesz może: zaraz, zaraz Wojtek. Ja cię znam. Ty wcale nie jesteś zasiedziałym za biurkiem pierdzielem. Trenowałeś kung-fu, długie lata na siłowni amatorsko, teraz regularne bieganie i domowy workout w stylu „Więziennej zaprawy”. Wszystko kilka razy w tygodniu.

Zgadza się, tyle że FitBit Flex ma monitorować codzienną aktywność. Traktuję go jako motywatora na codzień. Owszem zasiedziały na krześle nie jestem, ale bywały takie dni, że nie ruszałem się wcale. Może nie wcale, może wyszło by z tego jakieś 5.000 kroków. A to jest całe nic. I co z tego że kilka razy w tygodniu wyjdzie 25.000 kroków, jak większość dni w tygodniu kończyło się na 5.000 ?! No właśnie, chodzi o systematyczność, bo jesz codziennie i spalać kalorie musisz codziennie.

Aż prosi się w tym miejscu zacytować słowa dr n.med. Sławomira Puczkowskiego:

„Większość chorób współczesnego człowieka pochodzi od przeenergetyzowania organizmu. Więcej energii pochłaniamy w stosunku do tego co wydatkujemy”

Więcej o aplikacji Fit Bit Flex, głównie o logowaniu spożytych kalorii (posiłków) napiszę w drugiej części artykułu.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)