To nie jest śmieszne – to jest tragiczne ! Prognozowana wielkość wypłaty mojej emerytury.

Około dwa tygodnie wstecz dostałem od ZUS prognozowaną wysokość mojej emerytury. Jeśli będę płacić składki w obecnej wysokości, jeszcze przez 29 lat, to państwo wypłaci mi … jak na załączonym obrazku. Brak słów. Chcesz tak skończyć ? Ja nie, poza innymi powodami właśnie dlatego rozwijam swój biznes MLM.

ZUS_emerytura_prognozowana

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)

 • Kamil Sabatowski

  W styczniu moja mama przechodzi na tzw. duży ZUS – to jeden z najbardziej bolesnych momentów w karierze przedsiębiorcy. Płacić co miesiąc 1 000 zł, aby przez pewien okres w przyszłości otrzymywać mniej. To zwykła kradzież, w dodatku legalna…

 • Dariusz R.

  No to zróbmy jeszcze małe wyliczenie w oparciu o kalkulator excela z tego bloga:

  http://blog.opiekuninwestora.pl/300-procent-zysku/

  Jest tam do pobrania arkusz procentów XLS

  Zakładając inflację na poziomie powiedzmy 3% rocznie i okres 29 lat, będzie to 135,7% za ten okres, więc korzystając z obliczeń tego kalkulatora XLS który można tam pobrać, weźmy obliczenie realnej wartości tych pieniędzy w przeliczeniu na rok 2042 czyli za 29 lat. Realna wartość nabywcza kwoty 779,52 zł przy tych założeniach wyjdzie ok. 331 zł czyli oznacza to tylko tyle, że za 29 lat jak dostaniesz te obliczone 779,52 zł to tak jakbyś już teraz dostawał 331 zł z emerytury. Przyjąłem takie obliczenia ponieważ nikogo nie powinno dziwić że z biegiem czasu produkty są coraz droższe (nawet żywność drożeje). Da się za to wyżyć?

  Do obliczeń tym kalkulatorem przyjąłem kalkulator inwestycji dostępny w tym arkuszu procentów, oprocentowanie 0% rocznie i inflacja 3% rocznie, okres inwestycji 29 lat.

  To może być świetny argument dla wszelkiej maści produktów inwestycyjnych typu unit-linki i zapewne ten argument o niskiej emeryturze z ZUS jest podnoszony na szkoleniach MLM w firmach sprzedających te właśnie produkty. Jeśli już mowa o MLM, to żeby mówić o przyzwoitej emeryturze i mieć tyle co dzisiaj np. 2000 zł miesięcznie należałoby odkładać jakieś 1700 zł co miesiąc na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na co najmniej 4% przy założeniu średniorocznej inflacji 3%. Pozostała różnica to właśnie to co obliczyłem wypłacane z ZUS. Unit linki wcale nie są takie dobre jak je się zachwala (a sprzedawane są właśnie i w MLM), więc można by zadać sobie pytanie, w co jeszcze można zainwestować?

 • http://www.stepkowski.net/ Wojciech Stępkowski

  Sedno kwestii Dariusz – 700 zl za 29 lat bedzie znaczylo tyle co dzisiaj 300, albo mniej 🙁

 • Dariusz R.

  To tylko uproszczone wyliczenia mające na celu zobrazować problem. W rzeczywistości inflacja jest zmienna więc sprawa nie jest taka prosta. Zakładając że jakaś tam średnia inflacja będzie pewnym punktem odniesienia można by szacunkowo wyliczyć ile potrzebujesz odkładać. Nie ma większego sensu tak dokładnie tego wszystkiego liczyć, niestety 1,5 – 2K odkładane co miesiąc przez te 29 lat to właściwie minimum. Plany inwestycyjne z regularną składką 200 – 300 zł co miesiąc nie zrealizują celu emerytalnego. Oczywiście można bawić się w fundusze inwestycyjne, jednak nie działa to tak jak zwykłe konto oszczędnościowe, więc jeżeli ktoś zamierza doglądać inwestycji przez 30 lat (i w związku z tym dokonywać przeróżnych zakupów, sprzedaży i konwersji na jednostkach funduszu) to życzę powodzenia.