Nie krytykuj, nie potępiaj, nie pouczaj. Historia prawdziwa.

źródło: Flickr [Creative Commons License]
źródło: Flickr [Creative Commons License]


Tytułowa ponadczasowa zasada aktualna nadal, niezmiennie. Kiedy stosujesz ją na codzień i weszła u ciebie w nawyk komunikacji z otoczeniem – wygrasz wszędzie. Kiedy tylko zapomnisz o tym pryncypium i skrytykujesz, potępisz czyjeś działanie, pouczysz i przekonujesz nachalnie do swoich racji – przegrasz z kretesem.

Kilka razy w tygodniu obsługuję moich klientów. Niektórzy kupują ode mnie bardzo dużo z asortymentu Amway, niektórzy okazjonalnie i mało. Kilka razy w miesiącu pojawiają się nowi. Jakże łatwo jest zapomnieć o podstawowych zasadach komunikacji międzyludzkiej opisanej przez Dale Carnegie.

Prawo siewu i zbioru.

Historia jednych moich klientów pokazuje działanie tego prawa – nie martw się o rezultaty tylko siej. Jak posiejesz to zbierzesz. Zbiory zobaczysz nieraz natychmiast, a nieraz trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Siej! To jest twoja odpowiedzialność – sianie.

Około maja 2014 roku rozmawiałem z pewnymi dwoma osobami o tym, że warto by wykonali sobie Analizę Pierwiastkową Włosa. Zgłosili się poprzez mojego znajomego i przedstawiłem im korzyści płynące z wykonania tej diagnostyki. Jako, że prowadzą dużą firmę odzieżową to podlegają dodatkowym czynnikom stresu i będąc w wieku średnim odpowiednio ułożona suplementacja stanowi element konieczny do zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Rozmowa w pewnym sensie zawisła w martwym punkcie i nic nie wskazywało na to, że zdecydują się na skorzystanie z usługi.

Większość społeczeństwa europejskiego to ludzie z programem „ja”

Wieloletnie badania socjologiczne pokazują niezbicie, że ludzie w Europie Środkowej mają tzw program „ja”. Czyli ich postawa wobec wszystkiego to: ja chcę o tym zdecydować, do niczego nie dam się namówić, ja wiem co jest najlepsze dla mnie i mojej rodziny. Będę chcieć to skorzystam i żadne techniki sprzedażowe na mnie nie działają.

Zgadzam się z tym. Wielokrotnie w oddziaływaniu z klientami czy nie-klientami przekonałem się, że to prawda. Dlatego nasze majowe spotkanie zakończyłem słowami: nie będę do niczego namawiał i to wy decydujecie ostatecznie czy skorzystacie z usługi czy nie. To jest Wasze zdrowie o którym macie prawo dowolnie zadecydować. Co zrobiłem? Uszanowałem ich program „ja” i pozostawiłem decyzję w ich rękach. Ziarno jednak zostało zasiane i wykiełkowało prawie pół roku później. Niedawno otrzymałem telefon i prośbę o spotkanie w celu wykonania Analizy Pierwiastkowej Włosów oraz zakupu wszystkich sugerowanych przez biochemików suplementów diety.

Nie krytykuj.

W opisie do Analizy Pierwiastkowej Włosów i tabeli z suplementacją, jednym z zalecanych preparatów był wyciąg z aceroli z witaminą C. Natychmiast usłyszałem:
– Ja już mam dobrą, naturalną witaminę C, nie potrzebuję i nie chcę używać innej.

Uwaga! Werble!

Najważniejszy moment. W moim pojęciu nie ma lepszego i skuteczniejszego suplementu witaminy C na rynku niż Nutrilite Acerola C. W moim pojęciu. Mam na to szereg niezbitych dowodów i argumentów. Miałem w tym momencie dwa wyjścia:
1. Skrytykować konkurencyjny suplement i wytoczyć batalię argumentów za moim, starając się odwołać do logicznego myślenia klienta.
2. Nie krytykować wyboru klienta co do wspaniałości używanego przezeń praparatu, nie potępiać za to, iż używa on w moim pojęciu badziewia i nie pouczać o wyższości mojego towaru. Wybrałem to drugie i wygrałem.

Przeanalizujmy przez chwilę jakie konsekwencje niosłoby zastosowanie procedury ktytyki?
– daję małe szanse na sprzedaż mojego produktu i gdyby nawet doszło do transakcji to zarobiłbym na tym tylko kilkadziesiąt złotych więcej
– krytykowany klient najpewniej przestałby mnie lubić a zdołaliśmy wypracować niemalże wzorowe relacje
– klient zapewne pomyślałby o mnie jak o osobie, która za wszelką cenę chce mu sprzedać coś czego on nie chce. On ma swój ulubiony produkt i jakiś tam Wojtek nie będzie burzył jego życiowego porządku.

Wybrałem wyjście numer 2 i powiedziałem: nie znam akurat tego suplementu (znałem go doskonale) ale skoro go używacie, spełnia wasze oczekiwania i jest skuteczny to używajcie go dalej. Na tym się skończyło i złożyli zamówienie na wszystkie inne preparaty objęte programem suplementacyjnym Analizy Pierwiastkowej Włosów. Jedyną moją stratą było zarobienie na całej transakcji kilkadziesiąt złotych mniej, ale dzięki temu mam dobrych lojalnych klientów, kupujących u mnie co miesiąc i mających ze mną bardzo ciepłe koleżeńskie relacje. Nie krytykuj, nie potępiaj, nie pouczaj uczy Dale Carnegie.

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)