Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Nie tylko za pomocą iOS8 ale z telefonu z każdym systemem.

dzwoni_telefonKiedy prowadzisz podcast, w natłoku pomysłów na kolejne odcinki pojawia się potrzeba nagrywania rozmowy telefonicznej. Przeprowadzenie rozmowy z zaproszonym gościem umożliwia udostępnienie ciekawej treści słuchaczom, a co ważniejsze stwarza komfort rozmówcy bo ten może być w dowolnym miejscu podczas przeprowadzania konwersacji. Jednym słowem nie trzeba umawiać się na skype czy facetime co może być kłopotliwe dzisiaj, w zabieganym rytmie dnia. Jedynym minusem audycji przeprowadzonej za pomocą telefonu jest obniżona jakość dźwięku po stronie respondenta, ale przyjęte to zostało za standart i każda stacja radiowa korzysta z takich rozwiązań.

System operacyjny od Apple iOS8 umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej z dowolnego urządzenia spod znaku nadgryzionego jabłka, a tym samym nagranie jej na komputerze na przykład aplikacją Audio Hijack PRO. Co jednak jeśli nie dysponujesz urządzeniem od Apple, a chciałbyś móc nagrywać rozmowy telefoniczne prowadzone z telefonu z Androidem czy Windows Phone? Jest to możliwe. Wystarczy, że telefon posiada Bluetooth, a każdy współczesny aparat taki rodzaj komunikacji ma wbudowany. Co ważniejsze cały zestaw jest na tyle tani, że na pewno tańszy niż zakup nowego telefonu od Apple. Poniżej przedstawiam jak realizuję nagrywanie rozmów w moich audycjach.

Są aplikacje instalowane na telefonie które służą do zapisu rozmowy. Jednak przy użyciu dedykowanego do tego celu oprogramowania w każdym przypadku, który testowałem istniał pewien problem. Jako redaktor rozmawiający z gościem na antenie potrzebowałem aby nagrywana była tylko ścieżka dźwiękowa ze strony mojego rozmówcy. Mój głos – prowadzącego wchodzi do komputera bezpośrednio z miksera, do którego podłączony jest mikrofon pojemnościowy zaopatrzony we wtyk XLR z zasilaniem phantom. Krótko mówiąc potrzebowałem rozdzielenia na oddzielne ścieżki głosu prowadzącego i głosu rozmowcy z telefonu, a tego nie mogłem uzyskać z użyciem aplikacji instalowanych na telefonie.

Z pomocą przyszło sięgnięcie do pudła z tzw osobliwościami, czyli przedmiotami kiedyś zakupionymi, a obecnie nieużywanymi. Moja małżonka wielokrotnie delikatnie daje mi do zrozumienia, że mam syndrom zbieracza złomu. Ja twierdzę jednak, że każda rzecz może (ale nie musi) kiedyś się przydać. Dlatego przed wyrzuceniem do śmietnika czegokolwiek zastanawiam się czterokrotnie czy dla danego przedmiotu nie znajdę kiedyś zastosowania.

sony-ericsson-mw600

W tym przypadku wykorzystałem zestaw słuchawkowy bluetooth (Sony Ericsson MW600), taki jak na zdjęciu powyżej. Kupiony został bodajże trzy lata wstecz i używany przez około rok. Później wylądował w pudełku osobliwości. Cechą tego zestawu jest to, że podłącza się do niego zewnętrzne słuchawki. Jedną z funkcjonalności takiego urządzenia jest przeznaczenie do słuchania muzyki z telefonu oraz prowadzenia rozmów za pomoca wbudowanego w urządzenie mikrofonu. I o to chodziło! Całe ustrojstwo połączone łączem bluetoth z dowolnym telefonem i wpięte do koszuli prowadzącego umożliwia wysyłanie głosu redaktora do rozmówcy telefonicznego i wyprowadzanie głosu rozmówcy bezpośrednio na mikser audio do komputera nagrywającego, kablem wpiętym w gniazdo mini jack urządzenia bluetooth zamiast słuchawek stereo.

Może opis powyżej jest nieco zagmatwany, ale zdjęcie z opisem powinno rozjaśnić wszelkie wątpliwości. Dzięki tej metodzie nagrasz rozmowę telefoniczną na potrzeby audycji audio przy użyciu telefonu z dowolnym systemem operacyjnym. Wystarczy tylko, że telefon posiada łącze bluetooth. Samo urządzenie – zestaw sluchawkowy dowolnej firmy można kupić na aukcjach allegro.

Aktualizacja 8.02.2015: Jeden z Czytelników wskazał aplikację na system Android, która ma opcję wyboru źródła nagrywanego dźwięku (patrz komentarze poniżej). Dziękuję!

se-2

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)