Amway zaskakująco stabilny. Znaczne spadki sektora DS/MLM w Polsce. 

źródło: Flickr, user: Simon Cunningham
źródło: Flickr, user: Simon CunninghamPortal networkmagazyn.pl opublikował „Raport finansowy branży DS/MLM w Polsce za rok 2014”. Ta coroczna publikacja jest jedyną w swoim rodzaju na naszym rodzimym rynku, nikt inny takiego zestawienia nie czyni. Raport opatrzony w dodatku komentarzem finansisty – fachowca daje obraz „w cyferkach” stanu tej gałęzi gospodarki za dany rok kalendarzowy.

Co zobaczysz w zestawieniu za rok 2014? Ciekawe ciekawości się dzieją. Liderzy z lat poprzednich notują spadki sprzedaży netto nawet o ponad 40% (Novision). Młody i krzykliwy FM Group spadł o ponad 14%, a magiczne soki z gumijagód – DuoLife dołują o 10%. Tak to jest z młodymi projektami. Po chwilowym, początkowym sukcesie zawsze przyjdzie upadek. Od liderów marki zależy jak bardzo taki upadek będzie bolesny i na jak długi czas. Zrozumienie specyfiki branży zdeterminuje podniesienie się firmy z desek lub odliczanie i nokaut.

Amway to jakiś ewenement. Nic o firmie nie słychać, ludzie myślą, że już jej nie ma, a ta sobie „pyk, pyk” działa i ma wyniki. – Maciej Maciejewski, red. nacz. Network Magazynu [w korespondencji prywatnej, udostępnione za zgodą Redaktora]

Jednym z najbardziej stabilnych w tabeli okazuje się być Amway Polska. Sprzedaż netto w roku 2013 to 135.487 mln zł., rok 2014 zamknęli obrotem 135.511 mln zł. Od roku 2007 Amway Polska w tabeli jest tylko dwukrotnie na czerwono (spadek), w pozostałych latach zielone pole (wzrost). Czyli stabilnie i z trendem wznoszącym. Spektakularnego wzrostu na razie nie widać, ale przy przytoczonej wyżej skali spadków w roku 2014 można bić brawo.

Parafrazując prof. Zbigniewa Reka, znanego nie tylko w świecie Amway: „Amway jest niezastąpiony i nieśmiertelny.” [Rozwinięcie tej tezy znajduje się na posiadanym przeze mnie zapisie MP3 niedawnej konferencji profesora z Poznania. Godzina wykładu.]

Pełne zestawienie raportu: Sprzedaż netto [PDF]

Link bezpośredni do artykułu na portalu Network Magazyn:
http://www.networkmagazyn.pl/raport_finansowy_branzy_ds_mlm_w_polsce_za_rok_2014

Pogadajmy o tym na Facebooku! (zaznacz publikację)